Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel známy slovenský ŠÉFKUCHÁR, plačú za ním aj v zahraničí

sviečka, úmrtie, smrť
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – Slovenská gastronómia prišla o špičkového šéfkuchára Miloša Lachkoviča, ktorý získaval skúsenosti v mnohých krajinách. Domov priniesol ocenia zo svetových súťaží, najcennejší bol preňho prestížny titul, ktorý získal ako prvý Slovák. Žiaľ, vo veku nedožitých 57 rokov podľahol ťažkej chorobe.

 

O úmrtí na sociálnej sieti informovalo združenie Aregala Slovensko – kuchári bez hraníc. „Miloš bol horlivý posol kuchárskeho remesla, celosvetovo oceňovaný za svoje kulinárske, porotcovské, edukačné i charitatívne aktivity. Ostaneš navždy v našich srdciach. Česť Tvojej pamiatke! Odpočívaj v pokoji!,“ so zármutkom napísali kolegovia. Práve Miloš Lachkovič bol zakladajúci člen Aregala Slovakia – kuchári bez hraníc a Euro-Toques a taktiež bývalý člen Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov.

Úspech žal v zahraničí, bol členom World Association of Chefs Societies a hrdým laureátom titulu World Master Chefs Society. Spomedzi Slovákov toto ocenenie získal vôbec ako prvý. Tento titul udeľuje svetová organizácia gastronomických profesionálov s centrálou v Anglicku ako uznanie za prácu.

Miloš Lachkovič Zdroj: FB
Zdroj: FB

Ako kuchár roky pôsobil za hranicami, kde propagoval modernú ako i regionálnu kuchyňu. Pracoval aj v Rakúsku ako šéfkuchár Brasilianische Caffé Restaurant Aumanhof. Bol taktiež hodnotiacim komisárom na medzinárodných kuchárskych súťažiach. Svojho času zanechal prácu v reštaurácii v zahraničí, a rozhodol sa roky variť deťom v jedálni, na základnej škole v Stupave.

Na sociálnej sieti za ním smúti mnoho kolegov zo Slovenska i celého sveta. „Mal som šťastie vymeniť si s Vami vedomosti o našej gastronómii, v Peru si na Vás budeme spomínať a ďakujeme za Váš prínos pre gastronomický priemysel,“ napísal šéfkuchár peruánskej reštaurácie Milton. „Milý priateľ, odpočívaj v pokoji! Videli sme sa znova a znova v Turecku, v Izraeli a na rôznych miestach v Európe. Pre mnohých si bol vzorom a výborným kolegom. Budeš mi chýbať a nezabudnem na Teba,“ žiali nad jeho smrťou kolega Wolfgang z Nemecka.