Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomreli dve veľké OSOBNOSTI zo Siene slávy: Dojímavé slová blízkych

sviečka, umrtie
ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Slovensko prišlo o dve významné osobnosti zo sveta športu. Navždy nás opustili legendárny atlét Stanislav Štefkovič a bývalý medzinárodný volejbalový rozhodca Vladimír Kovalík.

Vo veku 93 rokov zomrel Stanislav Štefkovič, člen Siene slávy slovenskej atletiky, bol 12-násobný slovenský rekordér v skoku o žrdi a prvý Slovák, ktorý v desaťboji prekonal šesťtisícovú hranicu. O úmrtí informoval Slovenský atletický zväz.

Rodák zo Skačian pri Partizánskom na svoje konto získal mnoho športových úspechov, vrátane na medzinárodných podujatiach. V roku 1954 na Svetovej univerziáde v Budapešti skončil v desaťboji štvrtý, na ME 1954 v Berne obsadil 12. miesto. V žrdi 12-krát posunul slovenský rekord – z 375 na 430 cm. V roku 1955 ako prvý Slovák prekonal šesťtisícovú hranicu v desaťboji. Jeho rekord 6144 vydržal vyše 10 rokov.

Po kariére pôsobil ako rozhodca, funkcionár a tréner, štartoval aj na veteránskych súťažiach. V novembri 2022 ho uviedli do Siene slávy slovenskej atletiky, okrem toho získal aj ocenenia Majster športu (1958), Čestné uznanie SOV za celoživotné pôsobenie v duchu fair-play (1995).

Na športovca so smútkom spomínajú rodina, bývalí kolegovia i fanúšikovia. „Úžasný človek, športovec! To bola celebrita,“ napísala na sociálnej sieti Janka. „Jeden z nitrianskych pokladov,“ vyzdvihol športovca Miro. „Krásny a skvelý človek, chlap. Česť jeho pamiatke,“ dodala Martina.

Krásne spomienky na športovca zdieľala aj vnučka. Navždy si ho bude pamätať ako skvelého chlapa, ktorý život naozaj žil naplno. „Vo veku úctyhodných 93 rokov nás opustil najlepší chlap, akého som kedy stretla. V detstve mi bol najlepším priateľom a zabávačom, v dospelosti mi pomáhal zorientovať sa vo svete múdrym a pokrokovým pohľadom na svet. Bol to aj skvelý vynálezca a legenda Československej atletiky. Budeš nám chýbať dedulo,“ napísala na sociálnej sieti Zuzana.

Stanislav Štefkovič zdroj Archív Slovenský atletický zväz

Zdroj: Archív Slovenský atletický zväz

Vo veku 86 rokov zomrel bývalý medzinárodný rozhodca a od roku 2019 člen Siene slávy slovenského volejbalu Vladimír Kovalík. Informovala o tom Slovenská volejbalová federácia.

Kovalík pískal zápasy najvýznamnejších medzištátnych podujatí: MS, ME, Svetovú ligu, MS klubov, PEM či PVP. V roku 1988 rozhodoval na OH v Soule ženské semifinále i zápas o bronz mužov. V Soule rozhodoval celkovo v šiestich dueloch, dostal sa tam ako jeden z trojice neutrálnych rozhodcov. V tom čase patrili do najvyššej kategórie FIVB dvanásti rozhodcovia, z toho štyria z Európy. Vladimír Kovalík ako vôbec prvý Slovák rozhodoval v prestížnej Svetovej lige v jej úvodnom ročníku 1990, vydržal v súťaži tri sezóny do roku 1992, keď sa z vekových dôvodov rozlúčil.

Pri volejbale prešiel všetkými činnosťami. Hrával, trénoval a dlhé roky pôsobil vo viacerých funkciách, vo federálnej ére aj ako predseda komisie rozhodcov.

Na sociálnej sieti naňho blízky spomínajú, ako na rozhodcovskú legendu a človeka, ktorý sa vždy snažil poradiť a pomôcť.„Vladko, budeš nám chýbať. Nezabudnem na momenty po zápasoch, kedy som sám so sebou nebol spokojný a ty si vždy vedel vyzdvihnúť pozitíva a nasmerovať ma ďalej k lepšiemu. Odpočívaj v pokoji,“ napísal Viktor. „Vladko náš, odpočívaj v pokoji. Sú ľudia, ktorých miesto sa nedá zaplátať nikým a ničím a Ty si jedným z nich. Česť Tvojej pamiatke,“ uviedol Igor.

Vladimír Kovalík Zdroj Slovenská volejbalová federácia

Vladimír Kovalík pri uvádzaní do Siene slávy v roku 2019. Zdroj: Slovenská volejbalová federácia