Spoločnosť Domáce Kultúra Top

SND už pozná svojho šéfa. Má 100 dní na to, aby zlepšil situáciu v divadle

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Matej Drlička

Narodil sa 30. mája 1976 v Bratislave. Pochádza z hudobníckej rodiny. Základy hry na klarinete nadobudol od svojho otca Petra Drličku a na Základnej umeleckej škole Miloša Ruppeldta v Bratislave, ktorú navštevoval v rokoch 1986 – 1989. Pod pedagogickým vedením Sašu Jaška sa klarinetu venoval na Konzervatóriu v Bratislave, ktoré ukončil v roku 1993.

V rokoch 1994 – 1996 absolvoval bakalárske štúdium na Dunquesne University v Pittsburghu v Spojených štátoch amerických (USA), kde sa v hre na klarinete zdokonaľoval pod dohľadom Billa Jacksona. V čase amerických štúdií bol členom súboru Tambaritzans, s ktorým absolvoval turné po mnohých štátoch USA.

Po návrate na Slovensko študoval v rokoch 1995 – 2000 na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave pod vedením klarinetistu Jozefa Luptáčika st. Na VŠMU absolvoval bakalárske, magisterské a aj doktorandské štúdium ukončené dizertačnou prácou. Už ako študent VŠMU pôsobil v rokoch 1996 – 2000 v Orchestri opery a baletu Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Vystupoval aj s otcom ako člen klarinetového dua či Bratislavského klarinetového kvarteta. Vzdelanie si doplnil aj vo Francúzsku na Conservatoire National de Region v Nice, kde v roku 2003 ukončil postgraduálne štúdium s vyznamenaním “Premiere prix”. Počas francúzskeho pobytu bol členom symfonického orchestra – Orchestre de Cannes.

Repertoár Mateja Drličku ako klarinetistu zasahoval do všetkých štýlových období, pričom výnimočné postavenie patrilo hudbe 20. a 21. storočia. Pôsobil ako orchestrálny hráč v Opera de Paris, Orchestra National de France alebo Bayerische Staatsoper v Mníchove. Pri komornom hraní boli jeho partnermi umelci ako Michel Lethiec, Mauritio Maretti, Tatjana Vasiljeva, či ansámble Quatuor di Monaco alebo Ensemble Syrinx.

V roku 2005 vymenil kariéru profesionálneho hudobníka za pozíciu manažéra a organizátora. Založil festival klasickej hudby Viva musica! a v rokoch 2007 – 2008 bol riaditeľom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR). V roku 2008 prijal ponuku spoločnosti Columbia Artists Managment International a zastával funkciu projektového manažéra festivalu Abu Dhabi Classics v Abú Zabí.

Festival Viva musica! sa pod jeho vedením vyprofiloval na najväčší a najnavštevovanejší letný open-air festival klasickej hudby a džezu na Slovensku. V roku 2010 založil spoločnosť Viva Musica! agency, ktorá realizuje veľké hudobné produkcie na Slovensku a v Česku a tiež zastupuje vybraných slovenských a českých hudobníkov.  Pod hlavičkou Viva Musica! records vydal profilové CD operných spevákov Pavla Bršlíka, Štefana Kocána, Adriany Kučerovej, Jany Kurucovej, Richarda Švedu. Je tiež zakladateľom eventovej agentúry Viva Events!.

Matej Drlička ovláda francúzsky a anglický jazyk a je držiteľom viacerých ocenení. Druhé miesto obsadil v roku 1994 na Súťaži mladých interpretov v Houstone. V roku 2001 skončil prvý v súťaži súčasnej hudby v Ríme (Concorso Internazionale de Valentino Bucchi) a v tom istom roku dosiahol 3. miesto na medzinárodnej klarinetovej súťaži v Seville. Osobnosťou Bratislavy sa stal v roku 2017 a Cenu primátora Bratislavy dostal v roku 2018. (TASR)

Mohlo by vás zaujímať: