Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Sníval o rovnosti, volal po spravodlivosti. Dokument o bojovníkovi za ľudské práva rozplakal divákov

Zdroj: film Som Martin Luther King

BRATISLAVA – Masové protesty proti rasovej nerovnosti a policajnej brutalite vyvolala najnovšie smrť Afroameričana Georgea Floyda. Situácia  je plná negatívnych emócií a nenávisti. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v tejto súvislosti prináša divákom dvojdielny dokument o jednom z najvýznamnejších bojovníkov za ľudské práva a nositeľovi Nobelovej ceny za mier.

 

Smrť Georgea Floyda vzbudila vášne a spojila milióny ľudí po celom svete. Diskusia o rasovej nerovnosti tu vždy bola a v tejto dobe je veľmi aktuálna. Ľudia vychádzajú do ulíc a príbeh z minulosti sa opäť opakuje. Aj práve táto situácia bola pre RTVS rozhodujúca. Už dnes o 20:10 Dvojka premiérovo odvysiela prvý diel filmu Som Martin Luther King.

 

Obeť atentátu

Martin Luther King sa znažil zrovnoprávniť postavenie Afroameričanov v spoločnosti. Ako aktivista oslovil milióny ľudí v USA. ,,Bol zástancom nenásilného boja za práva Afroameričanov a aj vďaka svojmu vzdelaniu dokázal presvedčiť popredných amerických politikov. V roku 1968 sa stal obeťou atentátu,” uvádza hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Bol zástancom nenásilného boja za práva černochov.

Príbeh je plný emócií a pohľadov do minulosti, ktoré sú aktuálne aj dnes. Nehovoriac o posolstve, ktoré prinúti ľudí hlbšie sa zamyslieť.

 

Zábery z filmu, ktoré mrazia. Zdroj: film Som Martin Luther King

Emotívna melódia

Súčasťou dokumentu budú známe osobnosti boja za ľudské práva, spisovatelia i politici. Tí prostredníctvom rozhovorov priblížia život a odkaz Martina Luthera Kinga. Každý jeden z nich prinesie iný pohľad na aktivistu tmavej pleti. Súčasťou sú takisto scény v historických kostoloch, v ktorých práve Martin Luther King kázal.

Slzy do očí vženú tiež melódie, ktoré dotvoria atmosféru celého príbehu. V dokumente zaznie hudba, ktorá sprevádzala Hnutie za občianske práva.

Rozhlas a televízia Slovenska rovnako odvysiela aj druhý diel dokumentu a to presne o týždeň 23. júna o 20:10.

 

Dokument sprostredkuje autentické emócie. Zdroj: film Som Martin Luther King

Mohlo by vás zaujímať: