Politika Domáce

Sociálne média, šírenie nenávisti a dezinformácií sa stávajú hrozbou, tvrdí Fedor

Martin Fedor - Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA – Sociálne média, šírenie nenávisti a dezinformácií sa podľa poslanca NR SR Martina Fedora stávajú pre spoločnosť hrozbou. Ako dnes povedal, na Slovensku zaznamenávame nebývalý rozmach rôznych tzv. alternatívnych médií, presýtených zavádzajúcimi alebo priamo nepravdivými informáciami.

„Dá sa očakávať, že to bude mať aj negatívny vplyv na voličské správanie. A v istom bode zistíme, že sme sa dostali niekam, kde sme nechceli a budeme v rukách sociálnymi sieťami vykŕmených politických brojlerov, ktorým sa v normálnom a zodpovednom svete hovorí jednoducho – blázni,“ povedal Fedor.

Podľa Fedora sú známe pokusy Ruska o ovplyvnenie volieb v USA, podobne pri referende o Brexite, francúzskych prezidentských voľbách a ďalších udalostiach. „Bezpečnosť v dnešnom svete je stále viac závislá od toho, čomu sú ochotní ľudia uveriť, pod vplyvom akých dezinformácií meniť svoje názory. Práve to predstavuje silnejšie hrozby ako priamy konvenčný útok na niektorú krajinu v EÚ,“ povedal v rozhovore poslanec NR SR Martin Fedor.

Podľa Fedora je mimoriadne naliehavé, aby sa štát ešte viac zaoberal možnosťami ako obmedziť prílev nenávisti i dezinformácií, ktoré sa s ľahkosťou a rýchlosťou blesku šíria v prostredí sociálnych sietí. „Za inšpiratívny preto považujem príklad Nemecka, kde sa prijali zákony, ktoré majú zabrániť podnecovaniu nenávisti na sociálnych sieťach. Alebo vo Francúzsku, kde novoprijaté zákony majú umožniť kandidátom vo voľbách brániť sa v zrýchlenom konaní proti šíreniu nepravdivých informácii,“ pripomenul Fedor.

Spoločnosť sa podľa Fedora musí naučiť brániť novému fenoménu, ktorý sa úplne vymkol spod kontroly. „Zatiaľ čo normálne médiá sú regulované licenciami, alebo tlačovým zákonom, v priestore internetu žiadna regulácia akoby neexistovala. A ak sa spoločnosť, štát nemá nechať vydať silám rozvratu a nenávisti, musí začať konať,“ dodal Martin Fedor.