Domáce Šport Top

Šok v Courcheveli. Vlhová vypadla už v prvom kole obrovského slalomu, vyhrala Shiffrinová

Petra Vlhová na trati obrovského slalomu Svetového pohára vo francúzkom Courcheveli. Zdroj: TASR / Martin Baumann

COURCHEVEL – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vypadla už v prvom kole Svetového pohára v obrovskom slalome vo francúzskom Courcheveli. Doplatila na priveľké riziko a stratila dôležité body v hodnotení disciplíny aj v celkovom poradí.

Päťkrát stála na štarte, päťkrát sa dostala na pódium. Bilancia Petry Vlhovej vo Svetovom pohári bola v tejto sezóne zatiaľ famózna. 25-ročná Liptáčka je kométou bielych svahov, suverénnou líderkou celkového poradia, hodnotenia slalomu aj paralelného obrovského slalomu. Okrem točivých disciplín totiž zatiaľ ešte neboli na programe žiadne rýchlostné. A to bol veľký bonus Vlhovej. Ďalšie výrazné body si mohla pripísať aj v odloženom druhom obrovskom slalome vo francúzskom Courcheveli.

V sobotu bola tretia za Martou Bassinovou a Sarou Hectorovou. No opäť skončila pred Mikaela Shiffrinovou. Američanka nie je totiž stále vo svojej koži a letný tréningový handicap je u Američanky na svahu cítiť aj vidieť. Vlhová pri žrebovaní teraz nemala úplne šťastnú ruku a vytiahla si číslo šesť. Jednotku mala Mina Feurst Holtmannová, dvojku Mata Bassinová, trojku Shiffrinová, štvorku Federica Brignoneová a päťku Alice Robinsonová. Až za Vlhovou štartovala Hectorová. Obe zjazdárky tak mali aspoň prehľad o tom, ako vyšlo prvé kolo ich najväčším konkurentkám.

Petra Vlhová na trati obrovského slalomu Svetového pohára vo francúzskom Courcheveli. Zdroj: TASR / AP

Oproti víkendu boli podmienky priam ideálne. Slnečno, pod nulou a perfektne upravená trať. Horná časť bola plynulá, rýchla, no stredný úsek bol technicky mimoriadne náročný. Nachádzali sa tam viaceré pasáže, v ktorých bolo treba meniť rytmus aj rýchlosť. Prvým porovnávacím časom bola jazda Bassinovej, ktorá vyhrala prvé dva obrovské slalomy v tejto sezóne, no a bolo vidno, že to bude poriadne ťažké, ale aj tesné prvé kolo. Z prvej päťky na štarte vypadli hneď dve – Robinsonová a a Holtmannová. Pred jazdou Vlhovej bola totiž prvá Shiffrinová o sedem stotín pred Bassinovou a štrnásť pred Brignoneovou. Čo ukáže Vlhová?

Po prvý medzičas to bolo v poriadku. Bola najrýchlejšia o sedem stotín, no potom sa začali jej problémy. Pri nájazde do strednej časti vyšla z rytmu, tri bránky po sebe v najstrmšej časti prešla veľmi zle, rozhodilo ju to a jej jazda bola kostrbatá. Už na druhom medzičase mala stratu 29 stotín a na treťom už 52 stotín sekundy. Vlhová sa snažila v závere zariskovať, no v poslednej bránke nezvládla rýchlosť a terénne nerovnosti a prekvapenie bolo na svete. Slovenská lyžiarka vypadla. Šok, sklamanie a zlosť boli cítiť z Vlhovej po príchode do mix zóny. Nečudo, že jej vôbec nebolo do reči. Prerušila totiž nielen svoju pódiovú sériu, ale stratila aj poriadnu porciu dôležitých bodov vo Svetovom pohári.

Petra Vlhová vypadla v prvom kole obrovského slalomu Svetového pohára v Courcheveli. Zdroj: TASR / AP

“Myslím si, že som išla príliš priamo, tretiu bránu pred koncom som neudržala silu, ktorá na mňa pôsobila. Lyže ma vyhodili a už som nestihla ďalšiu bránu. Organizátori to pripravili dobre, aj keď trať nebola úplne ideálna, bola trošku rozbitá a naozaj ťažká. Podmienky však boli rovnaké pre všetky, každá bojovala, ako mohla. Mne sa to príliš nepodarilo a veľmi ma to mrzí. Vyhovovalo mi, ako bola trať postavená, začiatok som išla fajn, ale od polovice som sa začala trápiť a bojovala som sama so sebou. Poslednú strminu som nešla vôbec dobre,” povedala v cieli Vlhová, ktorá vypadla v obrovskom slalome po prvýkrát od Soeldenu 2018. Odvtedy bodovala pätnásťkrát po sebe.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová zvíťazila v obrovskom slalome v Courcheveli. Zdroj: TASR / AP

Obrovský slalom napokon vyhrala Shiffrinová pred Brignoneovou a Tessou Worleyovou. Bassinová po najrýchlejších medzičasoch vypadla. Pre Američanku to bol šesťdesiaty siedmy triumf v kariére, ale asi najviac emotívny. Po smrti otca nebola na svahoch takmer rok, chýbala jej motivácia, sama nevedela či bude vôbec ďalej pokračovať. Aj preto sa v cieli rozplakala, nebola schopná stáť na nohách a trvalo jej poriadne dlho, kým vôbec niečo povedala. Pre jej sebavedomie a psychiku to bolo mimoriadne dôležité víťazstvo. Shiffrinová sa víťazstvom vyrovnala v historických tabuľkách Rakúšanovi Marcelovi Hirscherovi (67). Viac ich majú už iba Švéd Ingemar Stenmark (86) a ďalšia Američanka Lindsey Vonnová (82).

“Neviem, čo mám povedať, bol to ťažký deň, momentálne som plná emócii. Je to pre mňa špeciálne víťazstvo, neverila som že by som ešte niekedy dokázala vyhrať. Trať bola perfektná aj preto chcem poďakovať celému môjmu tímu, moje mame, všetkým, ktorí boli a sú okolo mňa,” povedala v cieli dojatá Shiffrinová. Američanka je už v celkovom poradí Svetového pohára druhá, aj keď rozdiel medzi ňou a našou lyžiarkou je 145 bodov v prospech Vlhovej.

Výsledky obrovského slalomu SP v Courcheveli

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:19,63 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,82 s, 3. Tessa Worleyová (Fr.) +1,09, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,20, 5. Katharina Liensbergerová +1,54, 6. Stephanie Brunnerová (obe Rak.) +1,81, 7. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +2,09, 8. Ricarda Haaserová (Rak.) +2,26, 9. Sofia Goggiová (Tal.) +2,27, 10. Sara Hectorová (Švéd.) +2,29, …, Petra VLHOVÁ (SR) nedokončila 1. kolo