Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠOKUJÚCE Piť budeme ešte viac CHÉMIE! Tieto obľúbené nápoje úplne ZMIZNÚ, ďalšie budú stáť ŠIALENÉ peniaze: Vieme, čo je za tým

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.zoznam.sk

SLOVENSKO – Už nielen daň na cigarety či alkohol. Podľa zámerov vlády si zrejme priplatíme aj za nápoje s cukrom. Šéf Kofoly však varuje, že to bude mať úplne iné dopady, než očakávané vyššie príjmy do štátnej kasy. Malinovky by stáli dvojnásobok a sirupy by boli natoľko drahé, žeby si ich nik nekúpil.

Jedným z opatrení, ktoré vlády zvažuje na konsolidáciu verejných financií, je zdanenie sladených nápojov novou spotrebnou daňou. S týmto návrhom už prišla aj predchádzajúca úradnícka vláda. Majiteľ a šéf českého výrobcu nápojov Kofola, Jannis Samaras, upozorňuje na negatívne dosahy tohto opatrenia.

Pre Hospodárske noviny uviedol, že zdanenie vyvolá iba masívny prechod výrobcov limonád od cukru k umelým sladidlám a spôsobí aj úplné vymiznutie sirupov z trhu. “To by bol koniec sirupovej kategórie,” povedal. Skúsenosť s tým má už z Chorvátska: “Tam to už nie je sirup, ale nápojový koncentrát zložený z umelých sladidiel. Klasický sirup prakticky zmizol z trhu, je nepredajný. Kto by si ho kúpil za takú cenu?”

Priplatili by sme si až dvojnásobne

Ak by sa terajšia vláda riadila úradníckym kabinetom, tak liter sladeného nápoja s obsahom cukru od sedem gramov na 100 mililitrov by mohol byť zdanený 40 centami. A liter sirupu by sa zasa zdanil sumou 2,40 eura.  “To sú také vysoké sumy, že ceny najlacnejších malinoviek a sirupov by to zdvihlo až na zhruba dvojnásobok,” upozornil pre Denník N.

Podľa prepočtov úradníckej vlády by takéto zdanenie sladkých nápojov štátu prinieslo 240 miliónov eur ročne. Majiteľ Kofoly však predpokladá, že príjmy štátu budú oveľa nižšie. Keďže spôsobí aj úplné vymiznutie sirupov z trhu, tak sa potom k očakávaným novým daňovým príjmom nedostane ani štát.

Najviac by na to doplatili sociálne najslabší. “Za každej krízy pritom sirupy plnili funkciu ekonomického pitia. Keď mali ľudia hlbšie do vrecka, siahli po nich. Týmto opatrením sa ich rola končí,” dodal majiteľ Kofoly.

Daň už v zahraničí funguje, ale prináša rozpačité výsledky

Daň z cukru zaviedol vo svete, vrátane Európy, už tucet krajín. Jedným z hlavných dôvodom je čoraz vyšší podiel obéznych ľudí, s čím sa spája rad zdravotných diagnóz. Práve cukor je jedným z faktorov, ktorý k tomu vo významnej miere prispieva. „Liečba obezity Slovensko stojí dve až sedem percent celkových nákladov na zdravotníctvo, pričom množstvo chorôb z tejto oblasti spôsobuje práve cukor,“ vypláva z analýzy, podľa ktorej by sa Slovensko malo pridať ku krajinám, ktoré daň z cukru uvítali.

V súčasnosti má zavedenú daň z cukru 12 štátov. Stalo sa tak v Mexiku či Francúzsku. Ako však poukazujú HN, nie všade však priniesla svoje ovocie a prínosy pre celkové zdravie populácie sú nejednoznačné. V Dánsku ju už dokonca zrušili, keďže spotreba sladených nápojov stúpala a klesala nezávisle od dane.