Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

ŠOKUJÚCE rozhodnutie: KONIEC hovädzieho MÄSA! Namiesto toho CHLIEB či špagety z HMYZU: Vieme podrobnosti

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay, Wikipédia

BRATISLAVA – Miesto hovädzieho mäsa cvrčky či hmyzie špagety? Boj proti klimatickej kríze zrejme zasiahne aj náš jedálniček. Obmedzovať chcú nielen fosílne palivá, ale aj hovädzí dobytok, ktorý produkuje metán. Naopak, zelenú v EÚ dostáva jedlo zo hmyzu.

Vedci varujú, že ak chceme zmierniť dopady globálneho otepľovania, samotné obmedzenie CO2 nemusí stačiť. Potrebné je aj zníženie ďalšieho silného skleníkového plynu – metánu. Ten vo významnej miere pochádza z chovu zvierat, hlavne hovädzieho dobytka.

V Únii sa preto treba pripraviť na postupné vyraďovanie kráv. Keďže opatrenia v oblasti klímy a životného prostredia sú čoraz naliehavejšie a ciele sú prísnejšie, mnohé regióny budú musieť skôr či neskôr znížiť stavy dobytka. “Aby bolo jasné, neznamená to, že by už nemali existovať žiadne hospodárske zvieratá – zvieratá a ich vedľajšie produkty, ako je hnoj, zohrávajú kľúčovú úlohu v agropotravinárskom systéme. Znamená to však, že farmy sa musia zmenšiť alebo že mnohé z nich možno budú musieť zatvoriť,” vysvetľuje euractiv.com.

Európska komisia navrhla hranicu 150 „dobytčích jednotiek“ – bod, v ktorom budú farmy definované ako „priemyselné“. Tento zámer však vyvoláva sporné reakcie aj v Bruseli. O vylúčenie kráv z plánov na znižovanie emisií žiadajú europoslanci z poľnohospodárskeho výboru.

Odsúhlasili už 7 jedál z hmyzu

Naopak, budúcnosť nášho stravovania mnohí odborníci vidia v jedlách z hmyzu. Agentúra EÚ dala najnovšie zelenú ďalšej potravine na báze hmyzu. Ako približuje euractiv.sk, prášok vyrobený zo žltých múčnych červov by mohol byť ďalšou potravinou na báze hmyzu, ktorá sa dostane na pulty supermarketov v EÚ. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) dospel k záveru, že táto potravina nie je nebezpečná pre ľudskú konzumáciu.

Ilustračné foto. ZDROJ: TASR Neubauer

Podľa agentúry je vhodný ako prísada do rôznych potravinárskych výrobkov vrátane potravín na báze múky, ako sú koláče, pšeničný chlieb a rožky, cestoviny a syr. Konečné slovo v schvaľovacom procese však bude mať Komisia a členské štáty EÚ, ktoré rozhodnú, či novú potravinu a navrhované podmienky jej použitia schvália.

Ide už o siedmy nový potravinový produkt získaný z hmyzu, ktorého bezpečnosť úrad pre bezpečnosť potravín dal zelenú. Predtým tak spravili pri produktoch zo sušených múčnych červov, ako aj mrazených a sušených prípravkov z kobyliek a cvrčkov.

Jedlý hmyz na Slovensku a hoaxy

Na Slovensku sa potraviny z hmyzu zatiaľ veľmi neuplatnili, čo potvrdzuje predajca potravín z jedlého hmyzu Marek Vízy. „Záujem zatiaľ pokrivkáva. Žijeme v konzervatívnejšej krajine. Veľká väčšina voči tomu má predsudky. Vychádzajú najmä z toho, že je to hmyz. Sekundárne ide možno aj o cenu,“ povedal v rozhovore pre euractiv.sk s tým, že predpokladá, že o desať rokov bude hmyz bežnou potravinou v obchodoch aj reštauráciách.

EÚ reaguje na šíriace sa dezinformácie o tom, že potravinári musia povinne pridávať do výrobkov suroviny z hmyzu. Podľa prieskumu Ipsos tomu verí vyše tretina Slovákov. Únia deklaruje, že žiadnym nariadením nenúti pridávanie hmyzu do potravín. Výrobky obsahujúce túto novú potravinu budú vhodne označené, aby sa upozornilo na akékoľvek potenciálne alergické reakcie.

Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zistila, že hmyz je výživný a zdravý zdroj potravy s vysokým obsahom tuku, bielkovín, vitamínov, vlákniny a minerálov. Hmyz tvorí podstatnú časť dennej stravy stoviek miliónov ľudí na celom svete.