Regióny Nitra Žilina Ružomberok Top

ŠOKUJÚCE VIDEO Neverili vlastným očiam! V tejto oblasti ešte MEDVEĎA nevideli: Ďalšie VEĽKÉ jedince zašli až do obývanej časti obce

Ilustračné foto. Zdroj: TASR /AP , regiony.sk

NITRA, LIPTOV – Obyvatelia okolitých obcí pri Nitre by mali byť na pozore. Nedávno potvrdili, že medvede sa začínajú vyskytovať už čoraz viac na juhu Slovenska. Na pohyb medveďov aj v zastavanej časti obce zase upozorňujú na Liptove. 

V týchto dňoch poľovník zachytil jedného z nich na kameru v poli medzi obcami Čakajovce, Jelšovce a mestskou časťou Dražovce pri Nitre. Medveďa spozoroval poľovník, ktorý sedel na posede a ako informuje TV JOJ, nemohol uveriť vlastným očiam. Medvede sa totiž v tejto oblasti vôbec nevyskytovali.

Medveďa zachytil pomocou techniky s nočným videním, keďže ho spozoroval okolo pol druhej v noci. Podľa jeho odhadu má ísť o mladého medveďa. “Je to prekvapivé, išiel okolo dediny a okolo cyklotrasy. Potom sa okolo rieky vracal do lesa,” uviedol pre televíziu podpredseda poľovného združenia Čakajovce Marek Szalai.

Video zachytávajúce pohyb medveďa:

Prvé podozrenie o výskyte medveďa v tejto oblasti hlásili už v marci, kedy našli stopy medveďa neďaleko vrchu Žibrica pri Nitre. Mapa výskytu medveďa ukazuje, že v máji minulého roka sa objavila medvedica s mláďatami pri obci Šurianky. Tá sa nachádza neďaleko tohtoročného výskytu.

Ďalšie medvede aj na Liptove

Na Liptove sme sa s medveďom stretli už mnohokrát. Medvede sa najnovšie pohybujú aj v okolí obce Stankovany v okrese Ružomberok. Dokonca sa priblížili obci, takže pravdepodobne už stratili plachosť a navštevujú zastavanú časť, najmä v časti Rojkov

O výskyte medveďa informovala obec na sociálnej sieti v pondelok (22.4.) ráno. “Upozorňujeme občanov, aby v prípade, že pôjdu na prechádzku do lesa, alebo na turistiku, aby sa v lese pohybovali so zvýšenou opatrnosťou, nakoľko v katastri obce sa pohybujú dosť veľké jedince medveďa hnedého,” uviedla obec v príspevku.

Fotka z fotopasce, ktorú obec pridala na sociálne siete vznikla hneď za jedným z rodinných domov v obci Lipovany.