Sopka v Indonézii sa prebúdza, svoje domovy opustili už tisíce ľudí

PORT MORESBY – Sopečné erupcie v Papue-Novej Guinei spôsobili, že 15-tisíc ľudí na severovýchode krajiny muselo už opustiť svoje domovy. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nedeľňajšie vyhlásenia záchranných služieb.

Sopka Ulawun na severovýchodnom ostrove Nová Británia vybuchla v stredu, pričom následne popol stúpal až do výšky 18 km. V piatok zase nastal výbuch sopky Manam a po jej svahoch začali stekať nebezpečné pyroklastické toky. Ako píše Reuters, hoci neboli hlásené žiadne obete, erupcie sopiek zničili domy, plantáže a studne. Popol, ktorý sopky zo seba chrlili, narušil aj prevádzku vnútroštátnych letov.

Podľa údajov Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) muselo po výbuchu sopky Manam zo svojich príbytkov ujsť 3775 a po explózii sopky Ulawun 11.047 ľudí. Tí sa uchýlili v krízových centrách, kde miestny Červený kríž, provinčná vláda či Armáda spásy zabezpečovali pre ľudí prísun  núdzových dodávok. V oblastiach zasiahnutých výbuchmi sopiek sa vo vzduchu nachádza sopečný popol, ktorého drobné sklenené častice môžu trvalo poškodiť pľúca a spôsobiť tak vážne ochorenie či dokonca smrť.

Viac o téme: erupcie, evakuácia, Nová Británia, Papua-Nová Guinea, sopka

Súvisiace články