Špecializovaný trestný súd začal rozhodovať o väzbe dvoch sudcov a podnikateľa Kollára

PEZINOK – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v sobotu po 8.00 h rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu Urbancovú, bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera a podnikateľa Zoroslava Kollára.

 

Trojicu krátko pred výsluchom eskortovali na ŠTS príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Všetkých troch zadržali v stredu (28. 10.) v rámci akcie Víchrica. David Lindtner sa na polícii prihlásil sám a následne ho zadržali. Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok (29. 10.) dal súhlas na vzatie do väzby pre Jarmilu Urbancovú a Davida Lindtnera. Naopak, nesúhlasil s väzbou pre zadržaného sudcu Najvyššieho súdu SR Jozefa Kolcuna. Žiadosť podal na ÚS generálny prokurátor v zastúpení prvej námestníčky generálneho prokurátora Viery Kováčikovej.

Okrem trojice, o ktorej sa v sobotu rozhoduje o väzobnom stíhaní, a Jozefa Kolcuna NAKA zaistila v stredu aj ďalšie dve sudkyne –  bývalú podpredsedníčku Okresného súdu Bratislava I Katarínu B. a sudkyňu tohto súdu Otíliu D. Posledné dve menované po niekoľkých hodinách polícia po výsluchu na NAKA v Nitre prepustila zo zadržania. Obvinenia všetkých sudcov sa týkajú trestných činov korupcie, prijímania úplatku či zasahovania do nezávislosti súdu.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Obhajca za Urbancovú bojuje

Obhajca bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmily Urbancovej Peter Erdős nevidí trestné stíhanie jeho klientky ako dôvodné. Uviedol to na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku predtým, ako samosudca začal s výsluchom Jarmily Urbancovej, podnikateľa Zoroslava Kollára a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtner, o ktorých väzobnom stíhaní rozhoduje.

“Veľmi ťažko sa mi hľadajú slová nad úvahou prokurátorky, ktorá vo svojom návrhu dôvod kolúznej väzby Jarmily U. odôvodňuje tým, že je potrebné vypočuť svedkov. Zároveň však uvádza, že nevieme akých svedkov a týchto svedkov nepoznáme. K tomu chcem povedať, že takíto svedkovia ani neexistujú,” zdôraznil obhajca.

Podľa jeho slov Jarmila Urbancová je sedem mesiacov obvinená a až po siedmich mesiacoch ide prokurátorka dôvodiť, že sú tu dôvody kolúznej väzby. “Nie sú žiadni svedkovia, ktorých treba vypočuť v rámci vyšetrovania, pretože skutok, z ktorého je obvinená Jarmila U., je postavený výlučne na jednej svedeckej výpovedi, a to exsudcu Vladimíra S. Ten bol vypočutý kontradiktórnym spôsobom za účasti obhajcov. To znamená, tu nie sú žiadne iné dôkazy,” uviedol obhajca.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Viac o téme: akcia, aktualizované, David Lindtner, Jarmila Urbancová, Jozef Kolcun, kolúzna väzba, NaKA, obhajca, obvinenie, podnikateľ, rozhodovanie, Špecializovaný trestný súd, sudca, Ústavný súd, väzba, víchrica, Zoroslav Kollár

Súvisiace články