Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Špeciálna AMNESTIA pre Slovákov! Tisícky ľudí sa môžu vyhnúť pokute: Tarabov rezort chystá zmenu, koho sa týka? Vieme viac

taraba
Ilustračná foto. Zdroj: TASR - Jakub Kotian, Pexels (úprava regióny.sk)

SLOVENSKO – Väčšina rodinných domov na Slovensku má studňu, no problémom je, že nie všetci ju majú postavenú v súlade so zákonom. Pri jej stavbe je totiž potrebné povolenie, ktoré tisíckam Slovákom chýba. V krajine tak máme množstvo nelegálne postavených studní, s ktorými chce Envirorezort skoncovať. 

Ministerstvo životného prostredia sa chce venovať téme ilegálne postavených studní. Podľa šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu sú ich na Slovensku tisíce. „Na ministerstve zvažujeme, že zavedieme niečo ako amnestiu na studne. Na Slovensku sú stovky tisíc studní, ktoré sú ilegálne postavené. Nahlasovacia a schvaľovacia činnosť je enormná,“ prezradil Taraba. Zároveň poukázal na klesanie spodných vôd, ktoré potrebuje mať ministerstvo pod kontrolou.

Envirorezort chce podľa Tarabu riešiť aj cenu úžitkovej vody, ktorá sa na Slovensku 12 rokov nemenila. Minister ŽP má tiež v pláne riešiť otázku odberu vody právnickými osobami. „Máme 50.000 kubíkov vody pre právnické osoby zadarmo, čo v praxi znamená, že iba osem právnických subjektov platí za vodu,“ poznamenal. Taraba zároveň zdôraznil, že Slovensko musí pristúpiť k inému manažmentu vodnej politiky. Bežných ľudí a domácností sa to ale nedotkne.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

Potrebujete povolenie, inak vám hrozí pokuta

Ako uvádza Pravda, povolenie je potrebné aj na výstavbu studne. Nezáleží pritom na tom, či ide o studňu vykopanú alebo vŕtanú, pretože podľa zákona ide o výstavbu, z ktorej sa čerpá podzemná voda. Keďže nejde o úplne lacnú záležitosť, mnohí ľudia si studňu postavili bez toho, aby to niekde nahlásili.

Poplatky za povolenie na výstavbu sa pritom začínajú na 30 eurách, no môžu dosiahnuť až hranicu 250 eur, keď sa spočítajú všetky administratívne kroky a dokumenty. To je ale nič v porovnaní s výškou pokuty. Tá sa u fyzických osôb môže vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur. V prípade živnostníkov je pokuta ešte vyššia. Studňa vybudovaná bez povolenia sa totiž považuje za čiernu stavbu a problémom je teda aj nelegálny odber podzemných vôd.

Ak sa amnestia na nelegálne postavené studne schváli, práve tejto pokute by sa mohli vyhnúť ľudia, ktorí takúto stavbu doma majú.

Minister Tomáš Taraba. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ministerstvo chce občanom pomôcť

Oslovili sme Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré nám potvrdilo, že podľa platnej legislatívy hrozia občanom za ilegálne studne významné finančné pokuty. „Ministerstvo chce ľudí od tohto ochrániť. Preto otvára diskusiu, ako ľuďom jednoducho, bez finančných nákladov a technicky náročných procedúr pomôcť oznámením legalizovať studne. Ten, kto takúto možnosť využije, by však nemal mať zvýšené náklady na užívanie úžitkovej vody,“ uviedol pre Regióny.sk odbor komunikácie MŽP SR.

„Naopak, kto túto možnosť nevyužije, nič sa pre neho nezmení a naďalej sa bude riadiť doposiaľ platnými zákonmi. Občania si budujú ilegálne studne aj z dôvodu, že technické riešenia a povoľovacie procesy sú nákladné a zdĺhavé,“ dodal komunikačný odbor. Narážal pritom na spomínanú administratívnu záťaž a byrokraciu. Ak by vás ale náhodou nahlásil sused alebo niekto z obce, že máte takúto nelegálnu studňu, pokute by ste sa zjavne nevyhli.