Zahraničné

Špión sa vydával za študenta. Ohrozil tým bezpečnosť Spojených arabských emirátov

Zdroj: FB Australian Federal Police

DUBAJ  – V Spojených arabských emirátoch (SAE) už v máji zadržali a obvinili zo špionáže britského študenta Matthewa Hedgesa. Oznámila to v pondelok agentúre Reuters s odvolaním sa na miestne úrady.

Matthew Hedges, 31-ročný doktorand na Durhamskej univerzity, bol zatknutý 5. mája na letisku v Dubaji na záver dvojtýždňoveho študijného pobytu a odvtedy je držaný na samotke, uviedla minulý týždeň jeho manželka Daniela Tejadová.

 “Generálny prokurátor Spojených arabských emirátov … dnes (v pondelok) potvrdil, že britský občan Matthew Hedges bol obvinený zo špionáže pre cudzí štát, čo ohrozilo vojenskú, ekonomickú a politickú bezpečnosť Spojených arabských emirátov,” uviedla vláda SAE vo vyhlásení. Britova študijná cesta mala byť “krytím” pre jeho špionáž.

Vyšetrovatelia podľa nej získali dôkazy z Hedgesových elektronických zariadení a od tajných služieb SAE.

Hedges podľa svojej manželky po predchádzajúcom vypočutí minulý týždeň predstúpil pred súd v hlavnom meste SAE Abú Zabí, ale nebol informovaný o žiadnych obvineniach. Proces s ním bude pokračovať 24. októbra.

Tejadová dodala, že jej manželovi doteraz umožnili iba dve konzulárne návštevy, čo je porušením jeho práv. Takisto nedostal primeranú lekársku starostlivosť.

Hedges je spoluautorom článku o Moslimskom bratstve a Rade pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC), ktorej členom sú aj SAE. Článok vyšiel minulý rok v akademickom časopise.