Spojené štáty stiahnu z Iraku časť svojich vojakov

BAGDAD – Spojené štáty oznámili, že v priebehu najbližších mesiacov stiahnu z Iraku časť svojich vojakov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

 

Washington sa zároveň zaviazal podporiť irackú ekonomiku, ktorá zápasí s veľkými ťažkosťami. Irak naopak prisľúbil, že zabezpečí ochranu zostávajúcich amerických základní.

Presný plán stiahnutia amerických jednotiek nebol bezprostredne známy, uviedla agentúra Reuters.

Na základniach v Iraku je aktuálne rozmiestnených okolo 5200 amerických vojakov. Tvoria väčšinu širšej koalície, ktorú v roku 2014 pozvala do krajiny iracká vláda, aby pomohla v boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu (IS).

Rozhodnutie o čiastočnom stiahnutí amerických vojsk z Iraku bolo oznámené po skončení prvého strategického dialógu medzi krajinami za viac ako desaťročie. Rokovania sa uskutočnili vo štvrtok formou videokonferencie, ktorú si vynútila koronavírusová pandémia.

V spoločnom vyhlásení vydanom po štvrtkových rozhovoroch Irak a USA skonštatovali, že cieľ, pre ktorý sa americkí vojaci v roku 2014 vrátili do Iraku – porážka IS – sa podarilo z veľkej časti naplniť.

„Spojené štáty opäť potvrdili, že nemajú záujem o trvalé základne ani stálu vojenskú prítomnosť v Iraku,“ uvádza vyhlásenie.

Medzi Irakom a Spojenými štátmi sa po nástupe proamerického premiéra Mustafu Kázimího v Iraku znížilo napätie, ktoré medzi krajinami panovalo v dôsledku januárového zabitia iránskeho generála Kásema Solejmáního na irackom území.

Iba niekoľko dní po generálovom zabití iracký parlament schválil uznesenie, v ktorom žiada ukončenie prítomnosti zahraničných vojakov v krajine. Prezident Donald Trump následne pohrozil zavedením sankcií proti Iraku.

Hoci sa vzájomné vzťahy po nástupe nového premiéra Kázimího zlepšili, americký diplomat v Bagdade Robert Ford uviedol, že „vzťahy sa neopravia za jeden deň“.

Viac o téme: americká armáda, Donald Trump, džihádisti, Irak, Islamský štát, Kásem Solejmání, odsun vojakov, Spojené štáty americké, stiahnutie vojakov, USA

Súvisiace články