Zahraničné

Spory o názve krajiny vrcholia. Opozícia žiada predčasné voľby

Zdroj: TASR / AP

SKOPJE – Líder macedónskej opozície vyzval ľavicovú vládu, aby vyhlásila predčasné voľby a vzdala sa dohody s Gréckom o zmene názvu krajiny. Hristijan Mickoski z konzervatívnej strany VMRO-DPMNE takisto vyzval na sformovanie úradníckej vlády, ktorá by riadila krajinu až do volieb. Tie by sa mohli konať koncom novembra.

V Macedónsku sa 30. septembra konalo referendum, v ktorom voliči schvaľovali dohodu o zmene názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko. Premiéri Macedónska a Grécka v júni potvrdili, že dosiahli dohodu o novom názve Macedónska, čomu predchádzali dlhoročné spory. Dohodu následne ratifikoval aj macedónsky parlament. V referende sa síce prevažná väčšina ľudí vyjadrila za prijatie dohody, no pre nízku účasť bolo neplatné.

Premiér Zoran Zaev povedal, že výsledok jasne odzrkadľuje vôľu Macedóncov a vyzval poslancov, aby pristúpili k ďalšiemu kroku potrebnému na finalizáciu dohody, čo je ratifikácia potrebných ústavných zmien.

Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov. Gréci sa preto obávajú, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región a tiež sa snažiť “prisvojiť si” odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa nachádzala na území dnešného Grécka. Zažehnanie sváru by navyše malej balkánskej krajine otvorilo dvere do Európskej únie a NATO.