Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Štát a vedci urobili na Slovákoch EXPERIMENT: Využili túto HROZBU! Výsledok? Miliónové príjmy. Skúšali to možno aj na vás

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels, Wikipedia, úprava regióny.sk

BRATISLAVA – Štát vykonal experiment na živnostníkoch, ktorý ukázal, ako jednoducho môžu do štátnej kasy pribudnúť milióny eur. Zistili, že stačí zmeniť slová v listoch a pridať do toho dôležitý aspekt – hrozbu odhalenia. Odstrašujúco ladená komunikácia totiž zvyšuje počet ľudí platiacich odvody v správnej výške.

Viac ako 180 000 živnostníkom každoročne vzniká alebo sa mení povinnosť platiť poistné. Napriek tomu, že Sociálna poisťovňa ich o tejto skutočnosti informuje listom, významná časť živnostníkov nezaplatí poistné vôbec alebo ho zaplatí v nesprávnej výške.

Čo s tým? Pomocnú ruku podala veda, konkrétne behaviorálna ekonómia. “Aby sme zvýšili počet živnostníkov platiacich poistné správne, upravili sme formuláciu úradného listu a otestovali sme rôzne verzie upozornení založené na poznatkoch behaviorálnej ekonómie,” uvádzajú analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Stačilo zmeniť slová a pohroziť

Tisícom živnostníkom teda rozposlali viaceré verzie listov a následne porovnali, koľkí z nich zaplatili odvody v správnej výške. “Ako najlepší variant sa pritom ukázal list obsahujúci hrozbu odhalenia spolu s negatívnymi dôsledkami nesprávneho platenia. Využitie tohto variantu má potenciál každoročne priniesť dodatočných 2,6 milióna eur oproti pôvodnému listu, čo predstavuje asi 4,2 % z dlžnej čiastky,” prezentujú výsledky analytici.

Štát prichádza ročne o 60 miliónov

Nájsť spôsob, ako motivovať živnostníkov platiť správnu výšku odvodov, je pre štát dôležitejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Ako vysvetľuje IFP, skoro 19 % živnostníkov neodvádza svoje poistné v správnej výške, čo vedie k dlhu 63 miliónov eur ročne. Niektorí neplatia odvody vôbec, iní si neupravia pravidelnú platbu na novú sumu. “Za takúto sumu by pritom bolo možné zvýšiť platy učiteľov na základných a stredných školách o takmer 4 % alebo navýšiť počet zdravotných sestier o približne 8 %,” uvádza príklad IFP.

Tento experiment prebehol v spolupráci Oddelenia behaviorálnych a experimentálnych analýz, Oddelenia behaviorálnych inovácií a Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Podrobné výsledky experimentu sú dostupné na stránke IFP.