Domáce Politika Top

Štát by mal o prideľovaní dotácií lepšie informovať, tvrdí Remišová

BRATISLAVA – Verejnosť a médiá by mali mať podľa poslankyne Národnej rady SR za OĽaNO-NOVA Veroniky Remišovej možnosť viac kontrolovať, ako štát hospodári s našimi spoločnými peniazmi. Preto na októbrovú schôdzu predkladá návrh novely infozákona. Ako povedala dnes na tlačovej besede, osobitným príkladom šedej zóny zverejňovania informácií sú štátne firmy, prípadne ich dcéry.

„Pri systematickej kontrole používania verejných peňazí sme sa stretli s mnohými prípadmi, keď štátne firmy rozdávali dotácie, prípadne dary bez toho, aby zverejňovali kritéria alebo podmienky,“ povedala s tým, že je problémom, ak štátne firmy z našich spoločných peňazí rozdávajú dary rôznym súkromným firmám, prípadne dávajú dotácie

Čo je problémom?

„Problém teda nie sú samotné dotácie, ale práve to, že ich štátne alebo mestské firmy môžu rozdávať bez pravidiel a nikto nevie, prečo jeden dostal a druhý nie,“ dodala.

“Peniaze štátnej firmy sú peniaze štátu, a teda naše peniaze. Štátne firmy však často uzatvárajú podivné zmluvy. Raz si objednajú reklamu u Poóra, inokedy sponzorujú klub Širokého, inokedy dajú peniaze nadácii spriaznenej s televíziou pána Kmotríka,” povedala s tým, že štát musí vytvoriť jasné pravidlá podpory a rozdávania dotácií, preto v novele navrhuje štyri zmeny.

Povinnosť štátu

Podľa Remišovej novela má štátu ukladať povinnosť zverejniť, aké podmienky bude záujemca o podporu povinný splniť, ako aj to, na základe akých kritérií sa budú jednotlivé žiadosti posudzovať.

„Druhou podmienkou bude označenie každej poskytnutej podpory spolu s dátumom jej schválenia a označením prijímateľa podpory. Okrem sumy poskytnutej podpory sa zverejňuje aj pôvodne žiadaná suma,“ hovorí Remišová.

Návrh zákona je vo verejnom záujme

Navyše musí byť zverejnená aj každá neschválená podpora spolu s dôvodom a dátumom jej neschválenia. Ako poslednú zmenu uviedla povinnosť zverejniť vyhodnotenie výsledkov poskytnutej podpory.

„Taktiež je mimoriadne dôležité, aby bolo poukázané aj na tých žiadateľov, ktorí stanovené podmienky získania podpory následne nedodržali,“ uzavrela s tým, že je dôležité, aby štátny aparát bol otvorený a transparentný. Je to zároveň kľúčový prvok, bez ktorého sa nepodarí odstrániť korupciu.

Ako dodal Gábor Grendel, poslanec NR SR za OľaNO-NOVA, návrh zákona je vo verejnom záujme. „Ide o systémové riešenie zverejňovania všetkých súvisiacich informácií,“ povedal.