Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Štát draží majetky za MINIMÁLNE ceny! Stačí vám pár TISÍC eur: TIETO ponuky sa oplatí vidieť

byty
Ilustračné foto. ZDROJ: Zoznam.sk / Vlado Anjel

SLOVENSKO – Situácia na realitnom trhu je taká, že nie každý si v súčasnosti môže dovoliť nové bývanie. Problémom sú nielen vysoké ceny nehnuteľností, ale aj zvyšujúce sa úroky pri hypotékach. Existuje však aj výhodnejšia a lacnejšia možnosť, ktorou je dražba. 

Ako informuje portál Startitup, získať informácie o dražbách pozemkov či nehnuteľností je pomerne ľahké. Môžete ich nájsť na rôznych miestach, napríklad v Obchodnom vestníku, v Notárskom centrálnom registri dražieb, na úradnej tabuli daného mesta či obce a taktiež na samotnom predmete dražby. Nedávno sme vás informovali aj o tom, že takéto dražby zverejňuje aj Register ponúkaného majetku štátu.


AKTUÁLNE Štát rozpredáva MAJETOK! Slováci si ho môžu kúpiť za LACNÝ peniaz: Byty za TAKÚTO cenu inde nezoženiete


O dražbách dokonca informuje aj Finančná správa, ktorá na svojom webe zverejnila viacero ponúk. Ide o rôzne pozemky, ale aj byty či domy v rámci celého územia. Získať ich môžete za zlomok ceny v porovnaní s aktuálnymi cenami na realitnom trhu.

Napríklad nehnuteľnosť v katastrálnom území Liptovská Lúžna má stanovenú vyvolávaciu cenu na 11 070 eur, pričom dražobná zábezpeka je vo výške 5 600 eur. Alebo nehnuteľnosť v Kráľovej pri Senci má vyvolávaciu cenu vo výške 22 800 eur. Ide o dom, ktorý si síce bude vyžadovať rekonštrukciu, ale keďže ide o nízku nákupnú cenu, stále je to veľmi výhodná ponuka. Takýchto ponúk nájdete na webe oveľa viac.

Ako môžete danú nehnuteľnosť získať?

Dražby sa môžu zúčastniť fyzické aj právnické osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony. Pred samotnou dražbou by ste si mali pozrieť, v akej výške je stanovená zábezpeka a akým spôsobom ju treba zložiť. To všetko nájdete v oznámení o dražbe. Nedávno sme sa zaujímali aj o to, či je možné nakúpiť štátny majetok prostredníctvom hypotéky.

“Štát ako vlastník prevádzanej nehnuteľnosti nerozlišuje medzi kupujúcimi, ktorí sú schopní uhradiť kúpnu cenu jednorazovo z vlastných prostriedkov a tými kupujúcimi, ktorí budú kúpu financovať prostredníctvom (hypotekárneho) úveru. Stačí, ak kupujúci (s najvyššou cenovou ponukou alebo kupujúci, ktorý má prednostné právo na kúpu, napr. spoluvlastník) oznámi štátnej inštitúcii, že kúpnu cenu bude uhrádzať aj z (hypotekárneho) úveru. Najneskôr pred podpisom kúpnej zmluvy je potrebné, aby kupujúci zistil svoje možnosti získania (hypotekárneho) úveru,” ozrejmil nám v tom čase tlačový odbor MF SR.