Domáce Koronavírus

Štátny ústav pre kontrolu liečiv neodporúča prerušiť pre COVID-19 liečbu vysokého krvného tlaku

Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ani Európska lieková agentúra (EMA) pacientom neodporúčajú prerušovať liečbu liekmi typu ACE inhibítory/ARB ani prechod na iný typ liečby. Takéto lieky sa používajú pri liečbe vysokého krvného tlaku, srdcového zlyhávania a ochorení obličiek. Štátny ústav o tom informuje na svojom webe.

 

EMA aj ŠÚKL uviedli, že momentálne neexistujú žiadne vedecké dôkazy z klinických ani epidemiologických štúdií, ktoré by dokazovali súvislosť medzi užívaním liekov takéhoto typu a zhoršením priebehu ochorenia COVID-19. “Špekulácie, že lieky typu ACE inhibítory/ARB môžu zhoršovať priebeh ochorenia COVID-19, nie sú podložené klinickými dôkazmi,” zdôrazňuje ŠÚKL.

Poukázali na to, že rovnaké stanovisko zaujali aj odborníci na kardiovaskulárne ochorenia vrátane Európskej kardiologickej spoločnosti a Slovenskej kardiologickej spoločnosti a hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre kardiológiu Roberta Hatalu. EMA v tejto súvislosti preto aktívne oslovuje vedecké tímy, ktoré pracujú na epidemiologických štúdiách, aby získala viac vedeckých dôkazov.