Spoločnosť Domáce

Stop hazardu so zdravím žiada dofinancovanie platbou za poistencov štátu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Iniciatíva Stop hazardu so zdravím považuje za jediný spravodlivý spôsob dofinancovanie systému slovenského zdravotníctva päťpercentnou platbou za poistencov štátu. Pre TASR to uviedla koordinátorka projektu Diana Dobrucká. Reagovala tak na vyjadrenie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré by chcelo v aktuálnej situácii dofinancovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti priamo.

 

„Dynamické dopĺňanie zdrojov do systému môže fungovať jedine ako doplnenie základného stabilného a predvídateľného financovania zdravotníctva. A to môže byť zabezpečené jedine stabilnou päťpercentnou platbou za poistencov štátu. Tento model dofinancovania považujeme dnes za jediný spravodlivý spôsob, ako sa môže štát postarať o svojich najzraniteľnejších občanov,“ uviedla Dobrucká, pričom poukázala na to, že ide o pacientov, ktorými sú dôchodcovia, deti, ženy na materskej dovolenke či nezamestnaní.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová pre TASR ešte v stredu (28. 10.) uviedla, že pred paušálne určenou sumou v súčasnosti MZ SR preferuje dynamické dopĺňanie zdrojov v systéme podľa aktuálnych potrieb a s ohľadom na súčasnú situáciu.

Preto sa podľa jej slov skôr než ustanovenie paušálneho percenta sadzby za poistencov štátu ministerstvu zdravotníctva javí efektívnejšie pre všetkých účastníkov systému dofinancovanie pomocou nástrojov, ktoré by tieto zdroje efektívne nasmerovali v aktuálne potrebnej výške priamo k poskytovateľom. O detailoch rokuje MZ SR s rezortom financií.

„Selektívne financovanie vybraných poskytovateľov, nevedno podľa akého kľúča, respektíve dofinancovanie na poslednú chvíľu, ako poznáme z predchádzajúceho obdobia, keď poskytovatelia ani zdravotné poisťovne do poslednej chvíle netušili, koľko peňazí do systému štát na poslednú chvíľu doplní, sú ohrozením celého systému poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ reagovala Dobrucká, pričom dodala, že v období pandémie a po nej to môže znamenať kolaps celého systému.

Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) avizovala, že chce na rokovaní koaličnej rady hovoriť o dofinancovaní zdravotníctva. Stotožňuje sa s potrebou zvýšenia platby štátu za svojich poistencov, za ktorých aktuálne štát platí asi 30 eur mesačne. Návrh konkrétneho zákona plánuje konzultovať priamo so signatármi iniciatívy v pondelok (2. 11.).

Signatármi iniciatívy Stop hazardu so zdravím sú Asociácia na ochranu práv pacientov, OZ Slovenský pacient, Zväz ambulantných poskytovateľov, Asociácia súkromných lekárov SR, Asociácia nemocníc Slovenska, Union zdravotná poisťovňa, Dôvera zdravotná poisťovňa, Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie, Asociácia slovenských kúpeľov, Asociácia neštátnych zdravotníckych zariadení ADOS v SR, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Slovenská komora ortopedických technikov, Slovenská komora zubných lekárov, Asociácia dopravnej zdravotnej služby, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie, Slovenská lekárska únia špecialistov a ďalší.