Domáce Politika Top

Strany povedali, koho chcú poslať do Bruselu. Eurokampaň môže začať

Voľby do Európskeho parlamentu sú naplánované na máj. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Známe mená, ostrieľaní politici ale aj nováčikovia. Hoci voliť nových europoslancov budeme až v máji, kandidátne listiny pre voľby do Európskeho parlamentu sa museli uzavrieť do dnešného dňa. V mnohých stranách, vrátane viacerých parlamentných, padli rozhodnutia iba počas tohto týždňa. Nájdu sa aj také subjekty, ktoré zatiaľ mená svojich želiezok v ohni verejne neoznámili. 

 

Voľby do europarlamentu sú naplánované od 23. do 26. mája. Ako informoval predseda parlamentu Andrej Danko, na Slovensku budeme našich zástupcov na najbližších päť rokov vyberať v sobotu 25. mája. Vzhľadom na to, že svojich zástupcov si kvôli brexitu už nebude voliť Veľká Británia, Slováci môžu zakrúžkovať až 14 mien.

Smer-SD si dal znova načas

Rovnako ako najsilnejšia vládna strana odkladala na poslednú chvílu oznámenie svojho kandidáta v prezidentských voľbách, načas si dala aj v prípade eurovolieb. O tom, kto za nich zabojuje sa definitívne rozhodlo iba v utorok tento týždeň. Predseda strany Robert Fico oznámil, že ich kandidátku povedie zakladajúca členka, ktorá nás v europarlamente zastupuje už od roku 2004 Monika Beňová.

Europoslankyňa Monika Beňová sa stala líderkou kandidátky Smeru. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

SNS siahla po Dubčekovi

Rozhodovanie na poslednú chvíľu si nechala aj Slovenská národná strana. Jej predseda Andrej Danko síce ešte koncom decembra povedal, ako by mala vyzerať ich prvá trojka, definitíva padla iba vo štvrtok. Národniari do čela kandidátky postavili podpredsedu strany a poslanca Jaroslava Pašku. Kandidovať za nich bude aj syn Alexandra Dubčeka lekár Pavol Dubček.

Most-Híd vsadil na známe tváre

Strana Bélu Bugára po minulotýždňovej republikovej rade oznámila, že ich kandidátku do eurovolieb povedie József Nagy, ktorý stranu zastupuje v europarlamente aj v súčasnosti. Dvojkou bude štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla. Ďalší štátny tajomník za stranu Most-Híd štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Gábor Csicsai kandiduje zo šiesteho miesta. “Kandidátka je pestrá ako samotná Európska únia, profesíjne i zastúpením regiónov a národností,” uviedol jej líder József Nagy.

SaS už bez Sulíka

Potom ako europoslanec a šéf SaS Richard Sulík koncom novembra oznámil, že do Európskeho parlamentu už kandidovať nebude, strana rozhodla, že jej kandidátku povedie exminister školstva Eugen Jurzyca. Z druhého miesta bude kandidovať Alojz Baránik a trojkou bude podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Nad hnutím OľaNO visia otázniky

O tom, kto bude na kandidátnej listine hnutia na čele s Igorom Matovičom sa má verejnosť dozvedieť až budúci týždeň. OĽaNO mená stále nezverejnilo. Jeho líder Igor Matovič však avizoval prekvapenie.

Kandidátku SaS do eurovolieb povedie Eugen Jurzica. Zdroj: archív

Hnutie Sme rodina urobilo prekvapivý ťah

Počas tohoto týždňa oznámilo zloženie eurokandidátky aj opozičné hnutie Sme rodina. Do jej čela postavili svojho podpredsedu a v súčasnosti poslanca Národnej rady Petra Pčolinského. Hneď za ním nasleduje ďalší poslanec Ľudovít Goga a trojicu uzatvára poslankyňa Petra Krištúfková. Štvrté miesto si vyčlenili na “verejne známe meno” a s jeho oznámením si dali načas. Nakoniec v piatok informovali, že ním je kozmonaut Ivan Bella.

Hrozí úspech kotlebovcov

Lídrami ĽS NS na kandidátke pre eurovoľby je trojica poslancov Milan Uhrík, Martin Beluský a Milan Mazurek. Kandidovať za nich bude aj bývalý sudca Miroslav Radačovský, ktorý rozhodoval kauzu “Kiskovych pozemkov” vo Veľkom Slavkove. Podľa prognózy Poll of Polls je možné, že sa na základe súčasných preferencií dostane do europarlamentu jeden až dvaja predstavitelia ĽS NS.

Spolu a Progresívne Slovensko sa spojili

Dve mimoparlamentné strany v polovici februára oznámili, že do eurovolieb postavia spoločnú kandidátku. Do jej čela si vybrali Michala Šimečku a Vladimíra Bilčíka. Lídri strany Miroslav Beblavý (Spolu) a Ivan Štefunko (PS) ju označili za “jasné proeurópske rozhodnutie.” Ich cieľom je urobiť zo Slovenska “naozajstnú európsku krajinu”.

KDH riešilo problém

Kresťanskí demokrati predstavili svoju kandidátku ešte v polovici decembra. Do čela postavili súčasného europoslanca Ivana Štefanca. Za ním nasleduje Miriam Lexmann, a Maroš Čaučík. Podľa hnutia sú to ludia “so svojimi príbehmi, so svojimi skúsenosťami a hlavne aj so svojimi výsledkami. Každý z nich má za sebou hodnotový systém, majú svoj hodnotový rebríček poukladaný tak, že kresťanské hodnoty sú na prvom mieste.“ Pôvodne mal medzi nich patriť aj Peter Stach. Potom, ako KDH zaradilo na kandidátku aj bývalého šéfa hnutia Jána Figeľa, Stach informoval, že sa miesta na kandidátke vzdáva, lebo “politik, ktorý je najviac zodpovedný za to, že KDH je dnes mimo parlamentu, nepatrí na jeho kandidátku do EP. Ako kandidát by som toto rozhodnutie nedokázal verejne obhajovať,” uviedol Stach.