Politika Kauzy Domáce

Stretávanie sa advokátov a sudcov nie je problém, podstatou je obsah komunikácie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zástupcovia justičných povolaní sa na stretnutí za okrúhlym stolom zhodli, že spoločenské kontakty medzi jednotlivými justičnými povolaniami nie sú problémom. Neprípustná však je komunikácia v nerozhodnutej a prejednávanej veci. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová.

 

„Malé spoločnosti majú malé elity a tie sa nevyhnutne stretávajú,“ povedal počas stretnutia právnikov sudca Najvyššieho správneho súdu Českej republiky Karel Šimka. Ten tak narážal na relatívne malé krajiny Slovensko a Česko, čo podľa neho znamená, že sa právnici medzi sebou budú stretávať. Na tom sa zhodli všetci rokujúci aj vzhľadom na to, že majú sudcovia, advokáti, notári, prokurátori a exekútori medzi sebou veľa zmiešaných manželstiev. Šimka pripustil, že je bežné baviť sa ako sudca s advokátom o rozsudkoch, ale až po tom, ako sú vydané a zverejnené. Taktiež dodal, že v momente, keď sa ho advokát pýta na živú vec, tak s ním komunikáciu zastaví. „Bežné kolegiálne stretnutia odborníkov z rôznych právnych oblastí, naopak, považujeme za priestor na vytváranie odbornej verejnej mienky a samoregulácie,“ uvádza stanovisko SAK.

Problémom je morálka

„Situácia si vyžaduje viesť intenzívnejšiu diskusiu o hraniciach správania sa predstaviteľov právnických profesií. Morálka je tak ako umenie záležitosťou hranice,“ tvrdí predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Tá sa aj s ostatnými kolegami zhodla na tom, že sú zákony v tejto oblasti dostatočné, dôležité je ich dôsledné uplatňovanie.

Predseda etickej komisie prokuratúry Jozef Sedlák apeloval tiež na vzdelávanie prokurátorov a podotkol, že je etika témou u právnych čakateľov prokuratúry aj na prednáškach.

Stretnutie zástupcov právnických povolaní inicioval predseda SAK Tomáš Borec aj vo svetle udalostí ostatných týždňov v súvislosti s Threemou Mariana K. Cez tú Marian K. komunikoval podľa polície s viacerými sudcami, medzi nimi boli aj sudcovia s pozastavenou funkciou Monika Jankovská a Vladimír Sklenka.