Spoločnosť Zahraničné

Stretnutie Putina so Zelenským v Paríži sa zatiaľ neplánuje, oznámil Kremeľ

Stretnutie Putina so Zelenským v Paríži sa zatiaľ neplánuje, oznámil Kremeľ. Zdroj: archív

MOSKVA – Počas summitu normandskej štvorky, ktorý sa bude konať 9. decembra v Paríži, sa zatiaľ neplánuje bilaterálne stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny – Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. Podľa spravodajského portálu Gazeta.ru to v pondelok na brífingu v Moskve uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

 

Potvrdil, že na summite v Paríži sa stretnú lídri všetkých štyroch zainteresovaných krajín: Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny, ale bilaterálne rokovanie Zelenského s Putinom sa zatiaľ neplánuje. Peskov ho však zatiaľ ani nevylúčil.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.