Politika Zahraničné

Zelenskyj chce tému Krymu predostrieť na rokovania v normandskom formáte

Zelenskyj chce tému Krymu predostrieť na rokovania v normandskom formáte. Zdroj: TASR/AP

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce vrátiť otázku Krymu na program schôdzok v tzv. normandskom formáte. Tieto schôdzky lídrov Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny môžu byť platformou, ktorá by mohla znovu otvoriť aj otázku Krymu, povedal najvyšší ukrajinský predstaviteľ na štvrtkovej tlačovej konferencii v Kyjeve. Píše o tom agentúra Ukrinform.

 

Zelenskyj upozornil, že momentálne neexistuje žiadny formát, v ktorého rámci by sa o tomto probléme rokovalo, keďže Krym nie je témou diskusií tzv. kontaktnej skupiny, ktoré sa konajú v Minsku.

Na margo termínu ďalšej schôdzky v normandskom formáte Zelenskyj povedal, že závisí od odsunu vojakov a vojenskej techniky znepriatelených strán zo styčnej línie v blízkosti obcí Zolote a Petrovske ležiacich na východe Ukrajiny.

Tento odsun sa mal pôvodne uskutočniť v pondelok, ale nepodarilo sa ani v náhradnom termíne v stredu. Ako ďalší termín bol vytýčený štvrtok.

Zelenskyj na stretnutí s novinármi vysvetlil, že “kým tam budú prichádzať ľudia z oboch strán, ktorí si stiahnutie (vojakov a techniky) neželajú a budú strieľať, odsun nebude. Ak nebude odsun, nebude ani normandská schôdzka.”

Prezident dodal, že o situácii v Donbase a termíne prípadnej schôdzky normandskej štvorky rokoval v stredu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Podľa Ukrinformu sa následne uskutočnia konzultácie Nemecka s Francúzskom.

Zelenskyj na tlačovej konferencii uviedol, že ak by normandský formát vo veci Krymu “nefungoval”, je pripravený pracovať na tom v rámci minských dohôd. Pripustil aj priame rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ale za hlavný nástroj na dosiahnutie svojho cieľa, ktorým je ukončenie vojny v Donbase, označil práve normandský formát, dodala agentúra Ukrinform.