Regióny Rožňava

Stromom roka 2020 sa stal prastarý dub letný z Drnavy

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Stromom roka 2020 sa stal dub letný z Drnavy v okrese Rožňava. Strom získal 5246 hlasov a bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži Európsky strom roka. Druhé miesto s počtom hlasov 3191 získala lipa veľkolistá z obce Štitáre v okrese Nitra, ktorá rastie pri kostolíku sv. Imricha. Tretie miesto patrí lipe malolistej z oravskej obce Zákamenné s 3105 hlasmi. Výsledky vyhlásila v piatok Nadácia Ekopolis spolu s partnerom ankety Nadáciou Slovenskej sporiteľne.

 

“Aj v tomto roku sme vyberali z mnohých zaujímavých príbehov. Tých príbehov stromov a obrazov bolo 23 a z nich sa verejnosť zapojila do ohlasovania o 12 finalistov,” priblížil Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis, ktorá výsledky ankety vyhlasovala pre protipandemické opatrenia súvisiace s novým koronavírusom on-line. Všetky tri víťazné stromy získali zároveň finančný príspevok 300 eur na odborné ošetrenie.

Prastarý dub sa nachádza pri bývalom areáli Drnavských železiarní grófa Andrášiho, kde sa v 40. rokoch 19. storočia odlievali konštrukčné diely Reťazového mosta “Lánchíd” v Budapešti. Obec si za to vyslúžila prezývku “Kis Pest – Malá Pešť”. V súčasnosti je strom, ktorý stojí na starej obchodnej ceste, jedným zo zastavení na náučnom chodníku Poklady Drnavy a návštevníkov vracia do dôb baníctva.

Druhé miesto patrí lipe veľkolistej zo Štitár, dediny pod vrchom Žibrica na južnej strane Tribečského pohoria. V 15. storočí, na mieste terajšieho kostolíka, dal vystavať gróf z Dolnej Malanty kaplnku, kde vysadil lipu z vďaky za záchranu života jeho dcér, ktorým sa splašili kone zapriahnuté do koča. Lipka bola svedkom modlitieb pocestných, obyčajných ľudí, ale aj Mateja Korvína.
Na treťom mieste sa umiestnila lipa malolistá zo Zákamenného, ktorá bola vysadená pravdepodobne v roku 1862. V súčasnosti obopína malú kaplnku jednej z najstarších kalvárií v regióne, prezývaná je aj lipa sĺz.

Ocenené boli opäť aj základné školy (ZŠ), tentoraz ZŠ Moskovská z Banskej Bystrice, ZŠ J. Fándlyho zo Serede a ZŠ Karpatská zo Žiliny. V novej, samostatnej kategórii získala ocenenie ZŠ A. Bagara z Trenčianskych Teplíc. Školy získajú výsadbový materiál v celkovej hodnote 600 eur.

V rámci 18. ročníka ankety Strom roka rozhodlo o finálnom rebríčku 24.839 hlasov. Anketa svoje “narodeniny oslávila” výsadbou aleje v Kopčanoch.