Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

TOTO ste o NOVÝCH MINISTROCH nevedeli! DŽUDISTA, biznismen s NÁBYTKOM či absolvent MOSKOVSKEJ školy: Viete odkiaľ pochádzajú? MAPA

Zdroj: Zoznam.sk/Ján Zemiar, TASR, Google Maps, úprava zregionu.sk

BRATISLAVA – Na svetlo sveta sa už dostali všetky nominácie na posty ministrov, hoci životné prostredie je ešte neisté. Sú medzi nimi politickí harcovníci, ale aj nováčikovia. Viete odkiaľ pochádzajú, čo vyštudovali a kde pôsobili pred tým, než vstúpili do politických vôd? Nájdete medzi nimi džudistu s kontaktmi na Kočnera, podnikateľa s nábytkom či absolventa Moskovského štátneho inštitútu. Nechýbajú ani bývalí šéfovia samospráv a tváre televízneho spravodajstva.

Interaktívna mapa: Kde sa narodili budúci členovia vlády? (po kliknutí na miesto sa zobrazí meno)

Predseda vlády: Robert Fico (Smer)

Predseda vlády Robert Fico sa narodil 15. septembra 1964 v Topoľčanoch. Smer-SD vo voľbách najviac bodoval vo Veľkých Dvoranoch v okrese Topoľčany. Práve odtiaľto pochádza a tam aj žije mama Roberta Fica. Vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Poslancom slovenského parlamentu je už od roku 1992, na čelo vlády sa postaví po štvrtýkrát.

Podpredseda vlády pre plán obnovy: Peter Kmec (Hlas)

Diplomat Peter Kmec sa narodil 11. novembra 1966 v Nitre. Vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (v rokoch 1985 – 1990) a študoval aj na Univerzite Komenského v Bratislave. Poslancom bol aj v predošlom období, kedy kandidoval za stranu Smer a neskôr prešiel do Hlasu.

Minister práce: Erik Tomáš (Hlas)

Narodil sa 15. júna 1975 v Humennom. Pred politickou kariérou pôsobil ako redaktor. Z televízie Markíza odišiel robiť hovorcu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, neskôr sa stal šéfom komunikácie predsedu vlády Roberta Fica. Do parlamentu sa dostal za Smer v rokoch 2016 a 2020, pôsobil aj ako štátny tajomník na ministerstve školstva.

Ministerka zdravotníctva: Zuzana Dolinková (Hlas)

JUDr. Zuzana Dolinková sa narodila 20. januára 1983 v Topoľčanoch. Viac ako 15 rokov pôsobila v zdravotníctve a ako právnička. Bola dlhoročnou prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov. V parlamentných voľbách v roku 2020 neúspešne kandidovala za stranu Dobrá voľba, o rok neskôr prešla do strany Hlas.

Minister investícií a informatizácie: Richard Raši (Hlas)

Narodil sa 2. apríla 1971 v Košiciach. Práve na čele tohto mesta stál ako primátor v rokoch 2010 až 2018. Vyštudovaný lekár bol tiež ministrom zdravotníctva a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu v kabinete za stranu Smeru.

Ministerka hospodárstva: Denisa Saková (Hlas)

Narodila sa 17. apríla 1976 v Nitre. Absolvovala Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Jej kariéra je spätá s rezortom vnútra. Najprv tam pôsobila ako generálna riaditeľka Sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti, neskôr ako vedúca služobného úradu, štátna tajomníčka až napokon ministerka. Po voľbách 2020 nastúpila do parlamentu ako poslankyňa za stranu Smer, neskôr tento klub opustila a stala pri zrode Hlasu.

Minister školstva: Tomáš Drucker (Hlas)

Narodil sa v Bratislave 20. júla 1978. Vyštudoval aplikovanú informatiku a automatizáciu v priemysle na Slovenskej technickej univerzite, a študoval tiež na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity. Z postu riaditeľa Slovenskej pošty v 2018 presedlal na stoličku šéfa rezortu zdravotníctva, neskôr aj vnútra, tam však obstál iba dva týždne. S vlastnou stranou Dobrá voľba vo voľbách 2020 neuspel, úspech mu prinieslo až zlúčenie s Hlasom.

Minister vnútra: Matúš Šutaj Eštok (Hlas)

Najmladší nominant na ministra a narodil 4. februára 1987 v Michalovciach. Právnickú fakultu vyštudovala na Univerzite Komenského v Bratislave. Pôsobil ako právnik na Správe štátnych hmotných rezerv, riaditeľ odboru vnútornej správy ministerstva školstva aj ako vedúci Úradu vlády. V predchádzajúcich voľbách získal kreslo v parlamente za Smer, neskôr však spoluzakladal Hlas.

Ministerka kultúry: Martina Šimkovičová (nom. SNS)

Bývalá televízna moderátorka sa narodila 29. augusta 1971 v Modre. Po tom, čo musela odísť zo spravodajstva Markízy, pôsobila v internetovej TV Slovan. Najprv sa do parlamentu dostala v roku 2016 za stranu Sme rodina, z jej klubu však odišla a pôsobila ako nezaradená poslankyňa. V nasledujúcich voľbách v 2020 stála na čele kandidátky Hlas ľudu. Vrátiť do parlamentu sa jej podarilo prekrúžkovaním sa na kandidátke SNS.

Minister obrany: Robert Kaliňák (Smer)

Jeden z najznámejších slovenských politikov sa narodil 11. máj 1971 v Bratislave. Absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského. Trikrát sedel na stoličke ministra vnútra. Po vražde novinára Jána Kuciaka a snúbenice Martiny Kušnírovej v 2018 odišiel na politický dôchodok. Do politického diania sa definitívne vrátil po tom, čo jeho obvinenie zo založenia zločineckej skupiny a zneužívania právomocí zrušil generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Minister financií: Ladislav Kamenický (Smer)

Dlhoročný člen strany Smer sa narodil sa 4. októbra 1970. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Rezort financií už riadil v rokoch 2019 a 2020 za éry Petra Pellegriniho, pôsobil aj vo finančnom výbore parlamentu.

Minister pôdohospodárstva: Richard Takáč (Smer)

Podpredseda strany Smer sa narodil 10. mája 1982 v Prievidzi. V minulosti podnikal v oblasti nábytku a taktiež sa pokúšal stať primátorom Prievidze. Do predsedníctva Smeru sa dostal až po roku 2020, po odchode celej skupiny poslancov na čele s Petrom Pellegrinim.

Minister spravodlivosti: Boris Susko (Smer)

Pre verejnosť zrejme najmenej známy nominant na ministra sa narodil 26. mája 1970. Do parlamentných lavíc vo farbách Smeru zavíta už po štvrtýkrát. Pôsobil už aj ako štátny tajomník na ministerstve životného prostredia a podpredseda ústavnoprávneho výboru.

Ministrom dopravy: Jozef Ráž (Smer)

Syn speváka kapely Elán, narodený v 1979, sa mal stať ministrom už v roku 2018, keď sa rekonštruovala vláda. Prezident Andrej Kiska ho ale ako šéfa rezortu vnútra odmietol, dôvodom boli jeho priateľské vzťahy s Robertom Kaliňákom, ktorý musel z vedenia ministerstva odísť po vražde novinára, čo viedlo až k rekonštrukcii vlády.

Minister zahraničných vecí: Juraj Blanár (Smer)

Bývalý župan Žilinského samosprávneho kraja sa narodil 19. mája 1966 v Žiline, kde vyštudoval Vysokú školu dopravy a spojov. Hoci v parlamente sedí už od 2002, doteraz nikdy neobsadil vládnu funkciu. Bol však podpredsedom NR SR.

+ Novovznikajúce ministerstvo cestovného ruchu a športu: Ján Krišanda (SNS)

Športový funkcionár, ktorý sa dlhé roky venuje džudu, sa narodil 14. apríla 1964 v Majerovciach v okrese Vranov nad Topľou. V roku 2020 ho predseda SNS Andrej Danko stiahol z volebnej kandidátky pre kontakty s Marianom Kočnerom.

(?) Minister životného prostredia: Rudolf Huliak (nom. SNS)

Nominant SNS Rudolf Huliak sa narodil v roku 1975. Od roku 2022 je starostom Očovej, kde sa teší obľube. Popularitu získal aj na sociálnych sieťach popieraním klimatickej zmeny či útokmi na LGBTI+. Do parlamentu sa pokúšal dostať už na kandidátke kotlebovcov. Napokon uspel ako predseda strany Národná koalícia na kandidátke SNS. Prekrúžkoval sa z posledného miesta. Práve jeho nominácia však vyvolala najväčšie vášne a prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že ho za šéfa rezortu nevymenuje. Meno jedného ministra je teda nateraz otázne.