Študenti budú konečne bývať v dôstojných podmienkach. Rekonštrukcia internátov po rokoch začala

BRATISLAVA – Chladné múry, šváby lezúce po stenách či nehygienické stiesnené priestory kúpelní. Aj to je momentálna situácia na väčšine vysokoškolských internátoch. Ošarpané budovy študentských  ubytovní boli už dávno zrelé na rekonštrukciu. Cesta za peniazmi na prestavbu bola tŕnistá. Nápad zrealizovať rekonštrukciu starých internátov sa zrodil v dielni Študentskej rady vysokých škôl pred tromi rokmi. Veci sa dostali do pohybu až teraz. Pozreli sme sa na to ako pokračujú dlhoočakávané rekonštrukcie vysokoškolských internátov necelý rok po obdržaní dotácii na ich prestavbu.

 

 

Ministerstvu školstva, vedy výskumu a športu  v spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl sa podarilo po dlhých mesiacoch konečne vyčleniť financie na rekonštrukciu vysokoškolských internátov. Historicky najväčší balík určený na prestavbu internátov je vo výške 50 miliónov eur. V tomto roku univerzitám na účet pribudlo spolu 20 miliónov eur. Z tejto čiastky bolo 17 miliónov vyčlenených na rekonštrukciu. Zvyšné 3 milióny sú určené na nákup zariadenia a vybavenia internárov. V priebehu rokov 2019 – 2020 dostanú univerzity na obnovu internátov ďalších 30 miliónov eur. Väčšia časť financií (cca 51 percent) pôjde pritom na rekonštrukciu internátov v Bratislave.

Financie boli prerozdelené podľa kľúča, ktorý bol dohodnutý na rokovaniach so zástupcami rektorskej konferencie. Dohoda vznikla v roku 2016, na ktorej sa určili rôzne ukazovatele, podľa ktorých boli financie rozdelené.  ,,Rozhodli sa na základe počtu študentov, počtu ubytovaných a do úvahy sa bral aj koeficient pre Bratislavu, aby dostala viac,”  doplnil predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász. Hlavné mesto totiž nemá možnosť čerpať eurofondy ako iné slovenské mestá.

Vláda na rekonštrukciu vysokoškolských internátov vyčlenila 50 miliónov eur. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Dohodu medzi ministerkou školstva Martinou Lubyovou a premiérom Petrom Pellegrinim vníma predseda študentskej rady Bálint Lovász ako serióznu. Problémom je skôr nevedomosť univerzít. ,,Neviem si predstaviť, že by pani ministerka alebo minister financií nedali peniaze na internáty. Skôr by som privítal komunikačnú pomoc univerzitám. Univerzity neboli zvyknuté čerpať také obrovské zdroje. Našim cieľom nie je poukázať na to, že univerzity nevedia čerpať. Vedia, len ich treba na to pripraviť. Čím skôr naučíme univerzity čerpať financie a povieme im, aby sa nebáli vypísať veľké projekty, tak tým rýchlejšie budeme mať krajšie internáty,” vysvetlil pre Glob.sk predseda Lovász.

Boj za rekonštrukciu internátov sa pritom začal pred niekoľkými rokmi. V roku 2015 Študentská rada vysokých škôl otvorila spolu s rektormi otázku rekonštrukcie vysokoškolských internátov ako súčasť predvolebného sociálneho balíka. Už pred tromi rokmi bolo sľubované nielen financovanie rekonštrukcie internátov vo výške 50 miliónov eur, ale aj podpora ubytovania študentov v hodnote 25 miliónov eur. Za dva a pol roka sa však táto téma nepohla ani o krok.

Peniaze na rekonštrukciu ,,vydupala“ Študentská rada vysokých škôl. Podľa predsedu rady Bálinta Lovásza univerzity nevedia narábať s obrovskými dotáciami, ktoré im boli pridelené. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

22.januára tohto roka sa Študentská rada rozhodla opäť prihlásiť o slovo a začala konať. Napísali otvorený list premiérovi  a začali paralelne zisťovať informácie o stave, v ktorom sú internáty dnes. ,,Stretávali sme sa aj s riaditeľmi a študentami, aby sme zistili aká je reálna situácia. Realita je taká, že práve tí, ktorí by za to mali bojovať najviac, ako sú rektori či riaditelia internátov, boli najpasívnejší. Tak sme sa rozhodli konať my,” povedal pre Glob.sk predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász.

Vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) sa snažil členov Študentskej rady začiatkom februára umlčať menšími dotáciami. Najskôr sľuboval dotáciu vo výške 10 miliónov eur, ktorú by univerzity dostali v prvom polroku. Potom chcel v druhom polroku poskytnúť ďalších 10 miliónov eur. A ako čerešničku na záver dodal preplácanie faktúr. ,,Každú jednu faktúru, ktorú nám predložíte do 31.decembra 2018 na rekonštrukciu internátov preplatíme,” hrdil sa 5.februára na tlačovej konferencii expremiér Fico. ,,Bol to čistý politický ťah. Faktúry sa preplácať nedajú ani cez Úrad vlády a ani cez ministerstvo financií. Nakoniec sa však dospelo k dohode, že dostaneme tých sľubovaných 50 miliónov eur,” vysvetlil Lovász. Odpoveď na otázku, či je sľub Roberta Fica o preplácaní faktúr aj naďalej platný, sme však z Úradu vlády nedostali. 

Rozdelenie finančných prostriedkov určených na rekonštrukciu vysokoškolských domov na rok 2018. Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu

Lubyová osobne kontroluje

V akom štádiu sú rekonštrukcie vysokoškolských internátov dnes sa na vlastné oči presvedčila ministerska školstva Martina Lubyová. Osobne sa zúčastnila na kontole rekonštrukcie izieb na vysokoškolskom internáte Mladá Garda patriacemu Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave. STU má k dispozícii tento rok 600 – tisíc eur. Celkovo by mala získať 8,6 milióna eur. Ubytovaných je v tomto internáte 1379 študentov.

Najväčší badžet bol vyčlenený a pridelený na rekonštrukciu bratislavského vysokoškolského mestečka Ľudovíta Štúra v Mlynskej Doline. ,,14 milónov, ktoré dostane Univerzita Komenského (UK) z celkového balíka 50 miliónov eur, stačí na vnútornú rekonštrukciu jedného Šturáku. Peniaze stačia skutočne len na časť prestavby. Nejde pritom o luxusnú prestavbu. Plánujú zmeniť len systém na bunkový, aby sociálne zariadenia boli na jednu bunku. Počíta sa aj so zateplením. ” objasnil Lovász. V Mlynskej doline sú pritom dva takéto internáty a aj ďalšie domčeky patriace UK, Átriaky.

Štyri univerzity už vyčerpali 100 percent pridelených prostriedkov na obnovu  vysokoškolských domovov. Konkrétne ide o Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácia v Košiciach, Akadémia umení v Banskej Bystrici a Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave. ,,Ostatné vysoké školy postupujú podľa toho, ako sa im darí realizovať verejné obstarávania, ako sa im darí zlaďovať vlastné prostriedky s tými, ktoré dostali. Ale je tu výrazný progres,” uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.

Vysoké školy doposiaľ vyčerpali 27 percent z objemu 20 miliónov eur, ktoré dostali v tomto roku. Na rok 2019 je rezervovaných na rekonštrukciu ďalších 30 miliónov eur.

Budúci rok vysoké školy dostanú viac ako pol miliardy

Do vrecka vysokým školám pribudne viac ako 500 miliónov eur. Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu investuje do vysokoškolského vzdelania viac ako jednu tretinu budúcoročného rozpočtu rezortu školstva. V porovnaní s rokom 2018 to je o 62,6 milióna eur viac. Ani budúci rok internáty nezostanú bez povšimnutia. Na tie je vyčlenených o 10 miliónov eur viac ako bolo v tomto roku. Prilepšiť si majú od 1.septembra aj začínajúci učitelia.

Ale nie každému sa plánovaný rozpočet na rok 2019 pozdáva. Podľa prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Mareka Šmida je financovanie vysokých škôl nedostatočné. ,,Opakujeme to viackrát, že by sme sa mali dostať na úroveň OECD, V4 alebo Európskej únie každoročným nárastom financovania asi o 60 miliónov eur. Dotácie, ktoré očakávame v roku 2019, sú približne na úrovni 2018. Je tam niečo navyše, čím sa pokrýva valorizácia, ktorá bola prijatá v roku 2017 a 2018,” skonštatoval Šmid.

Viac o téme: Átriaky, Bálint Lovász, financie, internáty, Martina Lubyová, Ministerstvo školstva SR, Mlynská dolina, Peter Kažimír, Peter Pellegrini, prestavba, rekonštrukcia, Robert Fico, Študentská rada vysokých škôl, Šturák

Súvisiace články