Domáce Spoločnosť

Študenti sa tvrdého brexitu nemusia báť. V Británii budú môcť dokončiť pobyt bez prerušenia

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Európska komisia v reakcii na zvyšujúce sa riziko, že Spojené kráľovstvo 30. marca opustí EÚ bez dohody, v stredu prijala poslednú sériu krízových návrhov, ktoré sa týkajú okrem iného aj programu Erasmus+. Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku, opatrenia v prípade scenára bez dohody zaistia, že mladí ľudia z EÚ a zo Spojeného kráľovstva, ktorí sa 30. marca 2019 zúčastňujú na programe Erasmus+, budú môcť dokončiť svoj pobyt bez prerušenia.

Erasmus+ je jedným z vlajkových programov EÚ. Vďaka programu sa 14 000 mladých ľudí z krajín EÚ27 bude 30. marca nachádzať v Spojenom kráľovstve a 7 000 takýchto účastníkov zo Spojeného kráľovstva bude v krajinách EÚ27. V prípade „scenára bez dohody“ by títo mladí ľudia nemohli dokončiť svoj pobyt Erasmus+ a je možné, že by už nemali nárok na granty. Cieľom návrhu je toto napraviť a zabezpečiť, aby pri takomto scenári študenti a stážisti, ktorí sú v čase vystúpenia Spojeného kráľovstva na pobyte Erasmus+ v zahraničí, mohli svoje štúdium dokončiť a naďalej čerpať príslušné financovanie alebo granty.

Poslanci britskej Dolnej snemovne prijali v utorok neskoro večer dva pozmeňovací návrhy k dohode o vystúpení krajiny z Európskej únie, ktorú v novembri vyjednala vláda premiérky Theresy Mayovej s predstaviteľmi EÚ. Podľa jedného z týchto návrhov má Mayová mandát opätovne rokovať s úniou a snažiť sa vymôcť zrušenie takzvanej severoírskej poistky, ktorá bola hlavným dôvodom, prečo poslanci dohodu o brexite začiatkom januára jednoznačne odmietli. Podľa druhého schváleného návrhu si poslanci neželajú, aby krajina vystúpila z únie “nadivoko”, teda bez akejkoľvek dohody.

Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu 29. marca o 24:00 stredoeurópskeho času (23:00 londýnskeho času). V tom momente sa v prípade tvrdého brexitu stane treťou krajinou. Prestanú sa na ňu vzťahovať zmluvy a všetko právo EÚ nebude viac súčasťou vnútorného trhu so štyrmi slobodami (tovaru, osôb, služieb a kapitálu). Spojené kráľovstvo už nebude zastúpené v inštitúciách či agentúrach EÚ.

 

Stále nie je jasné, ako bude brexit prebiehať. Zdroj: TASR / AP