Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

STÁTISÍCE Slovákov nemá všeobecného LEKÁRA! Doktori ODMIETAJÚ nových pacientov: Čo bude s ĽUĎMI?

Doktor, lekár, zdravotníctvo, pozor. Zdroj: pixabay.com
Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

SLOVENSKO – Situácia v zdravotníctve je naozaj kritická. Najväčším problémom je nedostatok personálu, kvôli čomu dochádza aj k prerušovaniu jednotlivých ordinácií či nemocníc. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vo výročnej správe za vlaňajšok upozorňuje na dlhé čakacie doby u špecialistov.

 

Z výročnej správy vyplýva, že pacienti čakajú na vyšetrenie u špecialistu bežne aj niekoľko mesiacov či rokov. Viac ako štvrť milióna ľudí tiež nemá zazmluvneného všeobecného lekára. ÚDZS poukazuje tiež na to, že sieť sa podľa normatívov javí ako naplnená, preto odporúča rozsiahlu revíziu.

“Verejná minimálna sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti by mala slúžiť ako nástroj na monitorovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti v regiónoch. Pre nepresne formulovanú legislatívu a problémy s jej aplikáciou do praxe je momentálne tento nástroj nefunkčný,” skonštatoval.

ÚDZS pripomenul, že v tejto veci vykonal niekoľko dohľadov. Na problémy upozornil aj ministerstvo zdravotníctva. “Je nevyhnutné čo najskôr zrealizovať rozsiahlu revíziu Nariadenia vlády SR o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Nejednoznačným nastavím výpočtu normatívov sa sieť javí ako dostatočne naplnená. V praxi je však s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti veľký problém,” podotkol.

Zdroj: Peter Korček

Ktorých špecialistov je najmenej?

Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenala pri špecialistoch medziročne najväčší pokles v odbornostiach klinická imunológia a alergológia, vnútorné lekárstvo a reumatológia. Zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera ho eviduje pri odbornostiach nefrológia, vnútorné lekárstvo, klinická imunológia a alergológia, Union ZP zase pri odbornostiach gastroenterológia, klinická imunulógia a alergológia i pneumológia. Z toho vyplýva, že úplne najmenej je na Slovensku alergiológov a imunológov. S pribúdajúcimi alergiami a intoleranciami to rozhodne nie je dobrá správa.

Situácia je podľa ÚDZS alarmujúca aj pri všeobecnej ambulantnej starostlivosti. “Lekári, ktorí ešte pracujú, majú vysoký vek. Mnohí sú už takí vyčerpaní, že končia svoju prax, aj keď nemajú za seba náhradu,” uviedol. Pacienti sú tak podľa neho nútení za novým lekárom dochádzať desiatky kilometrov. Upozornil na to, že ku koncu vlaňajška bolo asi 266 110 poistencov bez zmluvného lekára všeobecnej ambulantnej starostlivosti.


Veľká ZMENA na pohotovostiach: Vo viac ako 20 mestách sa majú ZRUŠIŤ! Poznáme DETAILY a ZOZNAM


Zároveň poukázal na to, že podľa novej metodiky ministerstva nebola potrebná kapacita k začiatku vlaňajška zabezpečená v 58 okresoch v rámci všeobecných lekárov pre deti a dorast a v 66 okresoch v rámci všeobecných lekárov pre dospelých. “K 1. januáru 2022 spolu chýbalo 623 všeobecných lekárov, z toho 400 lekárov pre dospelých a 223 lekárov pre deti a dorast,” povedal.

Dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti podľa ÚDZS okrem iného negatívne ovplyvňuje netransparentné ocenenie výkonov. “Následkom neférových platieb za poskytovanú zdravotnú starostlivosť dochádza k úbytku lekárov, problémom s objednávaním a dlhým čakacím dobám,” dodal.

Mnohí špecialisti už pre preťaženosť nových pacientov neprijímajú. Zúfalí ľudia sa so žiadosťami o pomoc obracajú aj na zdravotné poisťovne. „V rámci pro-klientského servisu sa im snažíme pomôcť a minimálne ich nasmerovať k potrebnému lekárovi, ktorý by im poskytol čo najskorší termín vyšetrenia, ale aj my narážame na kapacitné možnosti poskytovateľov,“ povedala hovorkyňa VšZP Eva Peterová.

Jedným z možných riešení by mohlo byť zazmluvňovanie nových lekárov. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara by bolo vhodné uvažovať nad možnosťou v prihraničných oblastiach zazmluvniť lekárov v zahraničí: „Ale všetko to je obmedzené tým, či vôbec je na trhu dostatok týchto lekárov. Ak nie sú vôbec fyzicky k dispozícii, tak to bude samozrejme veľmi ťažké riešiť.“