Spoločnosť Regióny Domáce Top

Štyri roky po sebe sú najúspešnejší. Modernizovať sa nemocnici v Starej Ľubovni oplatilo

Zdroj: TASR / Adriána Antošková

BRATISLAVA – Nemocnica v Starej Ľubovni už viac ako 50 rokov slúži verejnosti. Počas svojho dlhoročného pôsobenia si získala svojim odborným prístupom tisícky pacientov a už štvrtýkrát po sebe sa pýši titulom Nemocnica roka. Pozreli sme sa za jej oponu a na tajomstvo jej úspechu.

 

Jej príbeh sa začal písať už v 50-tych rokoch dvadsiateho storočia v čase, kedy bola Stará Ľubovňa pomerne vzdialená od medicínskych centier. V roku 1964 otvorila svoje brány pre ľudí ako Nemocnica s poliklinikou. Prešla však rôznym vývojom, menila svoj charakter a pribúdali nové budovy. Dnes ju funguje ako nezisková organizácia, ktorou je od roku 2005.

Od samotného vzniku sa na čele nemocnice v Starej Ľubovni vystriedalo 9 riaditeľov. Dnes na najvyššej stoličke sedí lekár Peter Bizovský, ktorý je vo funckii už 13 rokov.

V súčasnosti majú pacienti k dispozícii 248 lôžok a stará sa o nich 467 zamestnancov. Ľubovnianska nemocnica, n.o. poskytuje svojim pacientom základnú zdravotnú starostlivosť na úrovni všeobecnej nemocnice. Podľa riaditeľa MUDr. Petra Bizovského si nemocnica počas svojho dlhoročného pôsobenia vyslúžila prestíž vďaka odbornosti personálu. ,,Najväčšou hodnotou nemocnice je ľudský potenciál a to sú naši zamestnanci. Či už sú to lekári, zdravotné sestry, iný zdravotnícky personál, pomocný personál, ale sú tu aj ľudia z technicko-hospodárskeho (THP) úseku a robotnícke povolania, ktorí sa podieľajú na chode nemocnice,” povedal pri príležitosti 50-teho výročia nemocnice riaditeľ Bizovský.

Ľubovnianska nemocnica už v rokoch 2011 až 2013 prešla rozsiahlou rekonštrukciou za takmer 4 milióny eur, ale s modernizáciou plánuje pokračovať. ,, V súčasnosti realizujeme modernizáciu infraštruktúry, t.j. vybudovanie nových operačných sál chirurgického a gynekologicko -pôrodníckeho oddelenia, nový urgentný príjem I. typu, APS (ambulantná pohotovostná služba) a rozšírenie rádiologického a detského oddelenia. Plánujeme tiež zatepliť pavilón “A” či zmodernizovať centrálnu sterilizáciu,” povedal pre Glob.sk  ekonomický námestník nemocnice Ing. Jaroslav Marinčín. Nemocnicu to však bude stáť 7 miliónov eur.

Nemocnica je spádovou oblasťou pre okres Stará Ľubovňa.  Ročne je tu hospitalizovaných 11 tisíc pacientov a vykonaných je okolo 350 tisíc ambulantných vyšetrení. V Ľubovnianskej nemocnici priemerne zomrie približne 130 pacientov za rok. ,,Naše zariadenie vyhľadávajú aj pacienti z iných okresov ako Kežmarok či Sabinov. Dnes 20 percent hospitalizácii tvoria pacienti z iných okresov,” skonštatoval riaditeľ.

Nemocnica roka 2018

Aj tento rok sa Nemocnicou roka stala Ľubovnianska nemocnica, n.o. Tá si na svoje konto pripísala už štvrté víťazstvo v rade.  Pretrvávajúcou doménou nemocnice zo Starej Ľubovne je vysoká spokojnosť pacientov, veľmi dobrá kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, výborné hospodárenie, ako aj transparentnosť. V hodnotení inštitútu INEKO preto vyšla ako absolútny víťaz a stala sa Nemocnicou roka 2018.

Galéria
Najväčšou hodnotou nemocnice je podľa súčasného riaditeľa Bizovského ľudský potenciál. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Ľubovnianska nemocnica už v rokoch 2011 až 2013 prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Zdroj: TASR / Adriána Antošková
Nové rádiologické oddelenie s novým CT prístrojom Ľubovnianskej nemocnice. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš
Ľubovnianska nemocnica otvorila svoje brány v roku 1964. Zdroj: TASR / Adriána Antošková
navigate_before
navigate_next