Kauzy Domáce

Súboj medzi farmármi a PPA naďalej pretrváva. PPA tvrdí, že zavádzajú verejnosť a šíria negatívne emócie

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Protestujúci farmári z Iniciatívy poľnohospodárov František Oravec a Patrik Magdoško podsúvajú podľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) verejnosti zavádzajúce informácie a spochybňujú a degradujú to, čo je platné v Spoločnej poľnohospodárskej politike pre celú EÚ už roky. Konštatoval to generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, ktorý reagoval na víkendové počínanie týchto farmárov, ktorí v sobotu vysypali pred budovou NR SR 31 metrov kubických hnoja. Farmári počas protestnej akcie tvrdili, že PPA nedodržuje zákony.

 

“Verejnosť je stále zavádzaná. Sú jej podsúvané neoverené informácie, a niektorými našimi spoluobčanmi je spochybňované a degradované to, čo je platné v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) pre celú EÚ. CAP bola etablovaná už v roku 1962 a je to najstaršia politika EÚ. Týmto je degradovaná aj práca PPA, ktorá od svojho vzniku v roku 2003 zadministrovala a vyplatila takmer 8 miliárd eur. Tieto peniaze sú na našom vidieku, v našich obciach a prinášajú úžitok celej našej krajine. Žiadne pravidlá nie sú dokonalé, ale sú platné,” uviedol v reakcii na víkendový protest farmárov Juraj Kožuch.

Víkendové vysypanie maštaľného hnoja farmármi pred Národnou radou Slovenskej republiky bolo podľa Juraja Kožucha o arogancii, neúcte k zákonodarnému zboru SR a k jeho predsedovi. Bolo to o vyvolaní negatívnej emócie, ale hlavne o prezentovaní neprávd a poloprávd. “Pán Magdoško sa vyjadruje k potravinovej sebestačnosti. Obávame sa, že nevie a netuší o čom hovorí, nakoľko by si musel všimnúť, že práve súčasné vedenie celého pôdohospodárskeho rezortu vynakladá maximum na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti a na zvyšovanie podielu slovenských potravín na pultoch predajní na území SR. Práve tento podiel sa veľmi pomaly začína dvíhať. Pán Magdoško, skúste začať od seba a prispejte svojou trochou. Nepýtajte sa, čo vie SR urobiť pre Vás, ale čo viete Vy urobiť pre SR. Pán Magdoško avizoval, že sa stane žiadateľom o priame podpory. Žiaľ, len žiadateľom. Keď som sa ho opýtal, či sa stane žiadateľom alebo poľnohospodárom, odpovedal, že žiadateľom,” povedal Kožuch.

Nekončiaci súboj medzi farmármi a PPA

Pri farmárovi Františkovi Oravcovi upozornila PPA na to, že mu v rokoch 2004 až 2008 cez všetky typy podpôr vyplatila viac ako 59 mil. slovenských korún a od roku 2009 po súčasnosť viac ako 9 mil. eur, pričom len za rok 2018 to bolo takmer 600 tisíc eur.

“Opäť si môžu čitatelia urobiť obraz o tom, ako efektívne tieto zväčša európske prostriedky pán Oravec využíva. Pán Oravec sa vyjadrí, že PPA dostala protest prokurátora a máva pred kamerami prvou stranou kópie, ktorú má založenú v spise k prípadu. Je len zarážajúce, ale nie prekvapujúce, že neukáže celý dokument. PPA dostala upozornenie prokurátora, a to k procesnému pochybeniu, že jednu zo žiadosti pána Oravca vybavila listom a nie rozhodnutím. Toto PPA v zákonnej lehote napravila, príslušne konajúceho prokurátora informovala a vydala pánovi Oravcovi rozhodnutie o nepriznaní účastníctva konania v konaní jeho spolužiadateľov. Spomínané rozhodnutie už je právoplatné, preto o ňom môžeme informovať. Znamená to teda, že pán Oravec napriek tomu, že neustále očierňuje a spochybňuje PPA, sa voči tomuto rozhodnutiu neodvolal. To len poukazuje na fakt, že PPA koná v súlade so zákonom o správnom konaní,” dodal Kožuch.

Farmári František Oravec a Patrik Magdoško v sobotu ráno protestne vysypali pred budovu parlamentu 31 metrov kubických hnoja na miesto, kde má pribudnúť 30-metrový stožiar. Za nápadom postaviť stožiar stojí predseda parlamentu Andrej Danko. Celkovo by stavba mala vyjsť na takmer 34 tisíc eur. Podľa farmárov by sa mal Danko radšej venovať problémom v rezorte pôdohospodárstva, ktorý má na starosti SNS, ako plytvať energiu na prezentovanie sa. PPA totiž podľa slov protestujúcich farmárov vôbec nedodržiava zákony. Celá sobotná protestná akcia sa skončila podvečer, kedy polícia pri Lovinobani zastavila nákladné auto dotyčných farmárov a odviedla ich na výsluch na policajnú stanicu.