Spoločnosť Kauzy Domáce

Sudca rozhoduje o väzbe pre 13 obvinených takáčovcov. Zadržala ich NAKA

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BANSKÁ BYSTRICA – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, začal v stredu popoludní rozhodovať o väzbe pre 13 obvinených mužov zo skupiny tzv. takáčovcov. Národná kriminálna agentúra (NAKA) ich zadržala v pondelok (28. 10.) skoro ráno na viacerých miestach západného Slovenska. Celkovo zadržala 19 osôb, pre 13 z nich žiada prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry väzobné stíhanie. Vzhľadom na ich počet sa očakáva, že sudca vynesie rozhodnutie až v neskorých večerných hodinách.

 

Muži sú obvinení za rôznu násilnú trestnú činnosť, ako založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie, nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami, všeobecné ohrozovanie, poškodzovanie cudzej veci či ublíženie na zdraví. Je medzi nimi aj obhajca z Bratislavy, ktorý mal byť činný pre skupinu. Ten podľa polície čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vydierania a návodu na krivú výpoveď.

“Prokurátor podal návrh na vzatie do väzby s tým, že vymedzil dôvody útekovej, kolúznej aj preventívnej väzby, teda všetky tri dôvody. Musíme sa oboznámiť s jeho návrhom, na čo nám súd poskytol primeraný čas. Poradíme sa s klientmi a potom súd pristúpi k ich výsluchom a následne k rozhodnutiu,” reagoval Marek Para, advokát troch obvinených, ktorí vinu popierajú. Aj on predpokladá, že stredajšie rozhodovanie o väzbe potrvá dlhšie.

Začiatok rozhodovania mal aj kuriózny moment, jednému z obvinených sa totiž zasekli putá a na pomoc museli privolať hasičov.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby, ale aj herne a iné. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci sa stal údajným bosom skupiny Ľubomír Kudlička.

Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.