Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Súdne trestaný učiteľ si zmenil meno a zneužil dieťa. Slovensku chýba register sexuálnych deviantov

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Dotyky na intímnych miestach i fotografie! Presne týmto prejavom musel údajne čeliť 11-ročný žiak od vlastného triedneho učiteľa. O prípade informoval portál noviny.sk. Bratislavský učiteľ Peter (51) pritom už v minulosti bol za zneužívanie detí súdne trestaný a aj napriek tomu sa mu opäť podarilo zamestnať v jednej z bratislavských základných škôl. Ako je to možné? Voľný pohyb sexuálnych deviantov na Slovensku nereguluje ani štát a ani polícia.

 

Učiteľ si mal najskôr získať priazeň matky svojej len 11-ročnej obete. Na to, aby si ju dôveru získal, mal využiť nepriaznivú sociálnu situáciu v rodine. Svojmu žiakovi preto začal premyslene kupovať školské potreby, oblečenie či dokonca mu mal platiť aj výlety. Táto pozornosť zrejme otupila matkine inštinkty a dovolila synovi navštevovať učiteľa doma, ba dokonca, keď mal učiteľ matku žiadať, aby u neho chlapec mohol prespať, povolila to. V byte sa však nevinná pozornosť mala zmeniť na sexuálne zneužívanie. Učiteľ sa mal svojho žiaka intímne dotýkať a mal fotografovať jeho nahé detské telo. Chlapec po čase zmenil svoje správanie a zhoršil sa mu prospech. Iniciatíva rodičov vyústila k pátraniu po informáciach o učiteľovej minulosti. 

Prípad nebezpečného učiteľa už má v rukách polícia. Bolo voči nemu vznesené obvinenie zo zločinu sexuálneho zneužívania a zločinu výroby detskej pornografie v súbehu s prečinom ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Muž je doposiaľ stíhaný väzobne. “V prípade preukázania viny hrozí v zmysle zákona za takéto konanie trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov,” uvádza sa v policajnom stanovisku.

Bratislavskému učiteľovi Petrovi (51) môže hoziť trest odňatia slobody až na 12 rokov. Zdroj: pixabay.com

V pätách má minulosť

Takéto správanie sa však u učiteľa Petra neobjavilo náhodou. Už pred viac ako dvadsiatimi rokmi (1998) si odpykával trest za sexuálne obťažovanie detí. Trest si odsedel, ale o jeho minulosti nikto netušil. A práve Petrovi, pri opätovnom získaní práce učiteľa, pomohli diery v zákonoch.

Postup je jednoduchý. Pokiaľ páchateľovi je dokázaná vina spáchania trestného činu, tento záznam sa zapíše do výpisu a aj odpisu z registra trestov. Vymazať takýto záznam z výpisu registra trestov sa dá len po uplynutí určitej doby od výkonu trestu, v tomto prípade po 10-tich rokoch. Avšak v odpise z registra trestov tento skutotok zostane zaznamenaný.

A práve Peter bol pri pohovore povinný predložiť len výpis z registra trestov, ale ten už má po uplynutí desiatich rokov prázdny. Škola preto nemala ako tušiť, že zatiaľ čo výpis z registra trestov je prázdny, v odpise z registra trestov je záznam jeho trpkej minulosti. Odpis z registra trestov, ktorý by zahŕňal aj vymazané predošlé spáchané trestné činy, môže podľa zákona žiadať iba právnická osoba, okresný úrad alebo ministerstvo školstva. O sprísnenie podmienok sa usiloval aj rezort školstva. Avšak bez úspechu. ,,Ministerstvo školstva v novom zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch v pôvodnom návrhu iniciovalo získanie odpisu z registra trestov. Predmetný návrh v medzirezortnom pripomienkovom konaní pripomienkovali a zastavili viaceré subjekty, ktoré poukazovali na možnosť nápravy,” doplnilo pre Glob.sk ministerstvo školstva.

Zatiaľ čo výpis z registra trestov je prázdny, v odpise z registra trestov je trestný čin stále zapísaný. Zdroj: pixabay.com

O ničom nevedeli

O údajnom sexuálnom zneužívaní nevedel ani Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Dúbravka, ktorý je zriaďovateľom základných škôl v danej lokalite. “Mestskú časť Dúbravka a ani žiadnu zo základných škôl, ktoré sú v jej zriaďovateľskej pôsobnosti nikto nekontaktoval v súvislosti  s tým, že učiteľ mal zneužívať 11 ročného chlapca. Rovnako ani neevidujeme prípad, že by niekto bez ospravedlnenia nenastúpil do pracovného pomeru,” povedala pre Glob.sk Zuzana Morávková z tlačového oddelenia miestneho úradu. Údajne má ísť o Petra K., ktorý v školskom roku 2018/2019 nastúpil do Základnej školy na ulici Nejedlého. Podľa informácií Glob.sk mal byť s týmto pedagógom uzavretý pracovný pomer na dobu určitú, avšak od marca 2019 už v škole nepôsobí. Údajne má byť naďalej zamestnancom školy, ale z vlastnej iniciatívy do nej nechodí.

Podozrivý učiteľ mal pôsobiť necelý rok na Základnej škole na Nejedlého ulici v Dúbravke. Zdroj: archív

Nová identita za pár eur

Učiteľ Peter, aby obalamutil systém a striasol sa svojej minulosti, si údajne niekoľkokrát zmenil vlastné meno. Na Slovensku to pritom nie je problém a takúto zmenu môže vykonať prakticky každý plnoletý občan. V praxi sa ustálili dve kategórie zmien mena či priezviska. Na jednu je potrebné potvrdenie a na druhú zas nie.

V prvom prípade ide teda o bezplatnú zmenu mena bez povolenia. K takémuto kroku môže pristúpiť každý, kto si zmení pohlavie, osvojí si dieťa a chce mu dať iné meno, či ak ide o cudzojazyčné meno a žiadateľ ho chce zmeniť na jeho slovenský ekvivalent a naopak. Zmeniť si bezplatne priezvisko bez potvrdenia sa dá tiež hneď v niekoľkých prípadoch. Môže tak spraviť každý občan Slovenska po rozvode, zmene pohlavia, osvojení si dieťaťa …

Zmena je možná aj v prípade ak meno či priezvisko žiadateľa pôsobí hanlivo. Na takúto zmenu je potrebné povolenie okresného úradu, pod ktorý žiadateľ spadá.

Poplatky za zmenu mena a priezviska:

  • 3 € – zmena hanlivého alebo neosobného mena, prípadne hanlivého priezviska
  • 33 € – zmena priezviska maloletých detí
  • 100 € – meno alebo priezvisko v ostatných prípadoch
Za 100 eur si dokáže zmeniť meno každý. Zdroj: pixabay.com

Raj pre sexuálnych deviantov

Častokrát sa stávame svedkami toho, že naša krajina sa nemôže ani len z časti rovnať iným štátom. To sa potvrdilo aj tentokrát. Na Slovensku totiž neexistuje systém registrovaných sexuálnych deviantov. Po prevalení tohto škandálu sa redakcia Glob.sk obrátila na rezort vnútra s otázkou, či by nemalo dôjsť k zmene a zavedeniu takéhoto registra. Namiesto odpovedí sa však roztočil kolotoč odkazovania a prehadzovania si kompentencií z ministerstva na ministerstvo.

Najskôr nás ministerstvo vnútra odkázalo na rezort zdravotníctva. ,,S otázkami zoznamov s „diagnózami“ je potrebné osloviť príslušné zdravotnícke orgány, tieto otázky nie sú v pôsobnosti ministerstva vnútra, či polície, nakoľko ochorenia alebo poruchy nie sú na Slovensku trestné,” uviedol hovorca Policajného zboru Michal Slivka. A tak sme radu poslúchli a obrátili sme sa na iný rezort. ,,Uvedeným zoznamom ministerstvo zdravotníctva nedisponuje. Prosím, táto agenda pod rezort zdravotníctva nespadá,” reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Do tretice sme s rovnakou otázkou oslovili ministerstvo spravodlivosti. Tentorkát boli kompetencie opäť delegované na rezort školstva. ,,Táto téma je na odbornú medzirezortnú diskusiu, ministerstvo spravodlivosti je otvorené diskusii o legislatívnych zmenách v tejto súvislosti. V prvom rade upozorňujeme, že to, aké osoby sa vpustia do školstva na prácu s deťmi a akým spôsobom sa splnenie podmienok preveruje, je otázkou na príslušný rezort (Ministerstvo školstva SR),” doplnila hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.

Na Slovensku neexistuje systém registrovaných sexuálnych deviantov a zmena sa nechystá. Zdroj: pixabay.com