Zahraničné Politika

Summit Trumpa a Putina sa uskutoční aj napriek obvineniu 12 Rusov

Vladimir Putin a Donald Trump - Foto: SITA/AP/Mikhail Klimentyev, Susan Walsh

HELSINKI – Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského kolegu Vladimira Putina bude pokračovať podľa plánov, aj napriek najnovším obvineniam voči 12 predstaviteľom ruských tajných služieb, ktoré sa týkajú hackerských útokov počas prezidentských volieb v roku 2016. Potvrdila to hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová. „Uskutoční sa,” vyjadrila sa pre novinárov.

Ako informuje spravodajský portál BBC, Rusko tvrdí, že sa na stretnutie teší. „Trumpa považujeme za partnera pri rokovaniach. Stav bilaterálnych vzťahov je veľmi zlý. Musíme začať s ich nápravou,” vyjadril sa Putinov zahraničnopolitický poradca Jurij Ušakov.

Viacerí americkí politici však vo svetle posledných udalostí vyzvali prezidenta, aby summit, ktorý sa bude konať 16. júla v Helsinkách, zrušil. „Prezident Trump by mal určite zrušiť pondelkové stretnutie s Putinom. Nie je priateľom spojených štátov,” vyjadril sa napríklad predseda Demokratického národného výboru Tom Perez.

Podľa lídra demokratov v Senáte Chucka Schummera by sa schôdzka prezidentov nemala uskutočniť, kým „Rusko nepodnikne preukázateľné a transparentné kroky, aby dokázalo, že už v budúcich voľbách nebude zasahovať”. Pred stretnutím však nevarovali len demokrati ale napríklad aj republikánsky senátor John McCain.

Obvinenia voči Rusom oznámil v piatok zástupca generálneho prokurátora Rod Rosenstein v rámci pokračujúceho vyšetrovania zasahovania Ruska do americkej predvolebnej kampane a podpory budúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Ruských predstaviteľov vinia z toho, že sa nabúrali do počítačovej siete Demokratického národného výboru, najvyššieho orgánu Demokratickej strany, ako aj prezidentskej kampane Trumpovej protikandidátky Hillary Clintonovej. Ruské ministerstvo zahraničia obvinenia označilo za „hromadu konšpiračných intríg”, ktoré majú „poškodiť atmosfére” pred pondelkovým summitom.