Domáce Politika Top

Summit v plnom prúde: EÚ čelí globálnym výzvam, musí ich riešiť

BRATISLAVA – Európa je nástroj na riešenie problémov, nie príčinou problémov. Pred začiatkom dnešných rokovaní lídrov členských krajín EÚ v Bratislave to uviedol český premiér Bohuslav Sobota. Podľa neho sú prioritné dve témy – bezpečnosť a prosperita.

Myslí si, že zatiaľ nie je ten správny čas hovoriť o fungovaní inštitúcií, za dôležitejšie považuje riešiť každodenné problémy ľudí. Zároveň informoval, že krajiny Visegrádskej štvorky majú spoločné vyhlásenie, kde sa hlásia k otázkam posilnenia bezpečnosti, kontrole vonkajších hraníc EÚ, zachovania politiky súdržnosti, voľného trhu, schengenského priestoru.

Sobotka o konkurencieschopnosti

Sobotka zároveň dodal, že je mnoho vecí, na ktorých sa lídri zhodujú a tie by mali diskusii dominovať. „Bavíme sa o bezpečnosti, boji proti terorizmu a nelegálnej migrácii, posilnení spolupráce v oblasti obrany. Nemožno zabudnúť na to, že Európa musí ostať konkurencieschopná,“ povedal český premiér.

V tejto súvislosti spomenul digitalizáciu a inovácie. Sobotka tiež zdôraznil úlohu Európskej únie. Pýtal sa, aká je alternatíva voči EÚ, či je to je protekcionizmus, postavenie plotov a konflikty medzi štátmi? „To si nikto nepraje,“ dodal.

Zľava: dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen, nemecká kancelárka Angela Merkelová, belgický premiér Charles Michel a talianský premiér Matteo Renzi
Zľava: dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen, nemecká kancelárka Angela Merkelová, belgický premiér Charles Michel a talianský premiér Matteo Renzi

Globálne výzvy, tvrdí prezidentka Litvy

Prezidentka Litvy Dalia Grybauskaite uviedla, že Európska únia čelí výzvam, ktoré „sú globálne“ a preto nemáme inú možnosť, len ich vyriešiť. Na margo spoločnej európskej armády vyhlásila, že Európska únia nemôže nahradiť Severoatlantickú alianciu.

„Nepočula som, že by niekto vytváral spoločnú európsku armádu. Hovoríme o lepšej spolupráci v obrane, o lepšom využití aktuálnych vojenských kapacít, ale nemôžeme nahradiť NATO,” skonštatovala Grybauskaite s tým, že diskusiu o bezpečnosti očakáva. Litovská prezidentka zároveň zdôraznila, že ide o neformálne stretnutie lídrov, kde ide o výmenu názorov.

Merkelová: Čakajú nás neľahké úlohy

Pred Európskou úniou podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej stoja neľahké úlohy a ide o to, aby EÚ ukázala, že sa vie zlepšovať nielen v oblasti bezpečnosti, ale aj pokiaľ ide o nezamestnanosť a vytváranie pracovných miest. Merkelová zároveň dúfa, že dnešný summit v Bratislave ukáže, že lídri chcú spolupracovať a riešiť problémy.

Angela Merkelová
Angela Merkelová

Podľa gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa Európa potrebuje novú víziu. „Potrebujeme sociálnu Európu, hospodársky rast, zamestnanosť,“ menoval Tsipras. Grécky premiér sa vyjadril k tomu, čo by Európska únia nemala robiť. „Nesmie ísť ako námesačná zlým smerom,“ dodal.

Schulz apeloval na lídrov

Po bilaterálnych rokovaniach pred summitom som naladený optimisticky a dúfam, že na summite v Bratislave zvíťazí jednota a dialóg, uviedol na tlačovej konferencii predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Schulz na lídrov apeloval, aby boli zodpovední vo vzťahu k Európskej únii a nekritizovali ju za prijímanie rozhodnutí, na ktorých sami nesú podiel. Táto kritika Bruselu na národnej úrovni podľa neho škodí celému spoločenstvu. Od dnešného summitu očakáva zhodu na posilnení spolupráce členských štátov na úrovni európskych inštitúcií v prospech občanov.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz

V súvislosti s riešením migračnej krízy Schulz uviedol, že ak povinné kvóty nefungujú a nájdeme efektívne riešenie na báze dobrovoľnosti, tak ho podporí. Maďarské referendum o kvótach, ktoré je naplánované na 2. októbra, označil za krok, ktorý nič nerieši, a rovnako sa nedá spoliehať len na návrat neúspešných žiadateľov o azyl do ich štátov pôvodu, dodal.

Schulz o brexite

Na margo brexitu zopakoval, že ekonomické vzťahy Spojeného kráľovstva a únie sú obojstranne prospešné a ich prerušenie by uškodilo obom stranám. Na druhej pripomenul, že reálne rokovania o ekonomických väzbách medzi Bruselom a Londýnom sú možné len po aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy, teda po oficiálnej žiadosti Spojeného kráľovstva o odchod z únie.

V záujme zachovania ekonomických vzťahov Schulz nie je ochotný obmedziť základné európske slobody – voľný pohyb tovaru, služieb, osôb a kapitálu.