Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Súťaž Dramaticky mladí ukázala tých najlepších. V týchto ľuďoch sa talent nezaprie

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Porota súťaže pôvodných dramatických textov Dramaticky mladí sa opäť raz poriadne zapotila. Deti a mládež ukázali svoj talent a napísali to najlepšie z najlepšieho. Výsledky sú známe. Mnohí víťazi uspeli v súťaži už niekoľkokrát.

 

Aj po 12-tich rokoch je súťaž Dramaticky mladí stále populárna. Do tohto ročníka podujatia sa opäť prihlásilo niekoľko detí. Súťaž je určená pre deti a mládež vo veku od 9 do 18 rokov. Divadelný ústav chce akciou nielen zamestnať mladých niečím zmlysluplným, ale aj podporiť kreativitu a tvorivé zručnosti.

O výsledkoch rozhodovala porota v zložení: Dominika Zaťková (divadelná kritička), Lenka Dzadíková (teatrologička) a Dária Fojtíková Fehérová (teatrologička).

 

Do súťaže sa zapojilo niekoľko mladých autorov. Zdroj: pixabay.com

Jasný víťaz

Prvé miesto získala Anna Vatalová za dramatický text Test. „Dej hry zasadila do školského prostredia, ktoré je pre autorov a autorky v tomto veku silným zdrojom inšpirácie. Do textu dokázala bez pátosu vložiť aj myšlienku o tom, že netreba súdiť knihu podľa obalu a hoci ide o príbeh pubertálnej lásky, postavy si udržiavajú istý nadhľad,“ uviedla členka poroty Lenka Dzadíková. Zaujímavosťou je, že Vatalová v minulom ročníku súťaže získala druhé miesto.

Druhé miesto tento rok patrí Samuelovi Hornáčkovi. Ten napísal text s názvom Zelená víla. „Samuel napísal fiktívnu hru o osamelosti, životnej beznádeji, s využitím prostriedkov moderného divadla a s cieľom vytrhnúť čitateľa/diváka z pohodlia svojho života,“ povedala ďalšia členka poroty Dominika Zaťková.

Textom Školský deň si vyslúžila tretie miesto Tasia Liana Martošová. V tomto ročníku je najmladšou ocenenou autorkou. ,,Ocenili sme všímavosť ku každodennému životu a schopnosť nájsť v bežných školských situáciách, ktoré zažíva so spolužiakmi, dramatický potenciál, ktorý autorka dokázala spracovať sviežim a vtipným spôsobom,“ dodala Zaťková.

 

Súťaž pozná svojich víťazov. Zdroj: pixabay.com

Zmeny rad za radom

Koronavírus ani tejto súťaži nepraje. Ocenení si svoje výhry počas divadelného festivalu Dotyky a spojenia v Martine nepreberú. Divadelný ústav tak musel vymyslieť iný plán. „Tešíme sa, že aj v tejto komplikovanej situácii sme našli alternatívne riešenie a môžeme tak v Štúdiu 12 ponúknuť priestor na prezentáciu práce našich najmladších autorov a autoriek. V konfrontácii s publikum a javiskom totiž dostávajú tú najdôležitejšiu spätnú väzbu na svoju dramatickú tvorbu, skonštatovala dramaturgička Štúdia 12 Lenka Čepková. Scénické čítanie víťazných textov je na pláne na jeseň.

Divadelný ústav musel kvôli pandémii zrušiť aj ďalšie akcie. Presunúť musel dokonca festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama. ,,Po prvom presune festivalu Nová dráma/New Drama z pôvodného mája na jeseň 2020 sme sa rozhodli presunúť 16. ročník festivalu na štandardný termín v roku 2021. Toto rozhodnutie nebolo jednoduché a veríme, že ho pochopíte,’’ informovali z festivalu.

 

Festival Nová dráma sa presúva na budúci rok. Zdroj: Nová dráma

Dá sa to aj inak

Súčasťou festivalu Nová dráma je tiež vyhlásenie výsledkov ďalšej súťaže pôvodných divadelných hier v slovenskom a českom jazyku s názvom DRÁMA. Aj s týmto problémom sa ústav popasoval. Víťazné texty budú predstavené formou scénického čítania Trojboj.

Pri tej príležitosti bude uvedená aj nová kniha Divadelného ústavu, ktorá mapuje dvadsať rokov existencie súťaže DRÁMA – DRÁMA nie je súťaž. Predstaví všetky ročníky, autorov, inscenačnú prax, ale aj zhodnotí význam projektu. ,,Ako organizátori tohto podujatia vieme, že DRÁMA nie je (len) súťaž, je oveľa viac. Je to silná emócia zo stretnutia s autorom, ktorého navonok krehká nátura prináša silné posolstvo. Je to spoluvytváranie historickej pamäte. A nakoniec je to celoročný príbeh, stretnutia, diskusie, analýzy, ktoré vyvrcholia počas festivalu Nová dráma/New Drama, aby sa cyklus znovu zacyklil,“ zdôraznila riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

 

Ani vyhlásenie výsledkov súťaže Dráma sa tento rok nekoná. Zdroj: Nová dráma

Mohlo by vás zaujímať: