Domáce Spoločnosť Top

Svet je zaplavený plastami. Sólymos sa pustil do boja, chce očistiť Slovensko

Ministerstvo životného prostredia plánuje zaviesť nový systém na zálohovania PET fliaš a plechoviek od nápojov. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Svetový trh preplnený plastovým odpadom bije na poplach. Konať sa rozhodol nielen Brusel, ale aj Slovensko. Za používanie plastových tašiek v obchodoch sme si už priplatili. Envirorezort sa aj naďalej snaží o zlepšenie životného prostredia a prichádza s ďalšou novinkou.

 

Minister životného prostredia László Sólymos (Most – Híd) odštartoval práce nad zavedením systému zálohovania PET fliaš a plechoviek od nápojov. Miliarda PET fliaš a približne 350-tisíc nápojových plechoviek sa ročne uvedie na slovenský trh. ,,Dnes sa podarí vyzbierať so systémom separovaného zberu asi 60 percent týchto plastových fliaš. Po zavedení zálohovania, dosiahneme úroveň vyššiu ako 90 percent,” vyhlásil podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

Systém má svoje plusy, ale aj mínusy. Podľa rezortu by sa zálohovaním znížilo množstvo odpadu v uliciach miest a obcí, ale predovšetkým v prírode. ,,Ušetríme samosprávam nemalé prostriedky na čistenie krajiny, znížia sa náklady na spravovanie a systém vytvorí približne 300 pracovných pozícií,” obhajoval Sólymos na tlačovej konferencii nový systém.

Ministerstvo životného prostredia chce odbremeniť obce a mestá od čistenia ulíc a prírody od PET fliaš či plechoviek. Zároveň chce znížiť náklady na skládkovanie. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Zálohovanie si však vyžaduje nemalú investíciu. Podľa odhadov ministerstva životného prostredia a Inštitútu environmentálnej politiky sa náklady na jeho zavedenie vyšplhajú na úroveň 80 miliónov eur. ,,Najväčšiu časť predstavujú náklady na nákup a servis strojov, ktoré budú prijímať PET fľaše a plechovky. Musím nájsť riešenie, ktoré bude efektívne a nebude zbytočne zaťažovať obchodníkov a výrobcov,” povedal minister životného prostredia.

Legislatívny proces by rezort mal spustiť v druhej polovici budúceho roka. Termín samotného zaktívnenia systému bude známy až po legislatívnych krokoch. Podľa ministerstva je v Európskej únii zavedené zálohovanie len v 8 krajinách z celkového počtu 28. V strednej Európe – vrátane Rakúska, zálohovanie zavedené NIE JE. Slovensko by bolo pritom prvou krajinou v našom regióne, ktoré by zaviedlo zálohovanie PET fliaš a plechoviek od nápojov.

Rozhodnutiu zaviesť zálohovanie na Slovensku predchádzala analýza Inštitútu environmentálnej politiky. Štátni analytici študovali dopady zálohovania v krajinách, v ktorých už systém vratných PET fliaš a plechoviek funguje. ,,Výšku zálohy odhadujeme na úroveň 12 centov pre PET fľaše a 10 centov pre plechovky. Dôležité je ale dosiahnutie cieľa 90 percentnej návratnosti,” doplnil riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš. Vyčíslená hodnota zálohy ešte nie je definitívna. Ak sa táto suma preukáže ako nedostačujúca, môže byť vyššia alebo naopak nižšia.

Zavedenie zálohovania si bude vyžadovať vstupné investície približne na úrovni 80 miliónov eur. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

Národniari upozorňujú na problémy zálohovania

S návrhom ministerstva životného prostredia, ktorý má docieliť zníženie počtu PET fliaš v obehu, Slovenská národná strana (SNS) súhlasí. SNS však upozorňuje na to, že nový systém by mohol zaťažiť peňaženky spotrebiteľa. ,,Nie sme ale presvedčení o vhodnom spôsobe, aký zvolilo ministerstvo. Odborná diskusia na túto tému zatiaľ neprebehla. Nie sú známe ani výsledky rokovania s výrobcami a ani s predajcami, ktorí budú musieť daný systém zálohovania PET fliaš zabezpečovať,” píše sa v tlačovej správe SNS.

Podľa národniarov by vyčlenenie PET fliaš zo separovaného zberu malo za následok narušenie súčasného systému zberu a triedenia plastového obalu. Čo sa týka zálohovania PET fliaš, SNS vníma tento systém ako veľmi náročný. ,,SNS má opodstatnené obavy, že tieto náklady prenesú výrobcovia a obchodníci do konečnej ceny pre spotrebiteľa. Taktiež by spotrebitelia stratili motiváciu triedenia ostatných druhov plastu, ktoré dnes bežne triedime. A v neposlednom rade, nie každá PET fľaša je vhodná na zálohovanie a opätovné použitie,” uvádza poslanec Národnej rady za SNS Radovan Baláž v tlačovej správe.

SNS sa chce zapojiť do odbornej diskusie, aby mohli ponúknuť riešenia na zníženie počtu plastových obalov.  Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

Zákaz pre Európsku úniu

Jednorazové plasty tvoria viac ako 70 percent odpadu v moriach. Preto sa poslanci Európskeho parlamentu rozhodli konať tiež. Koncom októbra (24. októbra) v Štrasburgu schválili novú európsku stratégiu pre plasty. Celoúnijný zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie sa týka najmä slamiek, príborov, tanierov či paličiek na balóny.

484 hlasmi PODPORILI poslanci Európskeho parlamentu smernicu z dielne Európskej komisie. PROTI bolo 53 poslancov a 34 sa hlasovania ZDRŽALI. Odsúhlasením stratégie vyšiel zákaz pre distribúciu jednorazových plastov na trhu EÚ do roku 2021. Do pôvodného zoznamu zakázaných plastov poslanci pridali obaly a nádoby pre rýchle občerstvenie vyrobené z polystyrénu.

Europoslanci schválili zákaz jednorazových plastov v EÚ do roku 2021. Zdroj: TASR / AP

Podľa Európskeho parlamentu by sa mala týmto krokom do roku 2025 znížiť v členských štátoch EÚ spotreba jednorazových obalov minimálne o 25 percent. Dotýka sa to najmä jednorazových škatúľ na hamburgery a sendviče, nádob na ovocie, zeleninu, zmrzlinu či dezerty.

Problematika PET fliaš rezonovala aj na pôde Európskeho parlamentu. Plastové výrobky ako sú napríklad nápojové fľaše sa budú musieť zbierať oddelene. Do roku 2025 musí byť 90 percent z nich recyklovaných.

#BezSlamky

Do boja proti jednorazovým plastom vstúpila aj iniciatíva #BezSlamky. Jej cieľom je poukázať na negatívne vplyvy, ktoré má na našu planétu používanie plastových slamiek. Prostredníctvom iniciatívy chcú jej tvorcovia zoskupiť čo najviac prevádzok, ktoré sú ekologické a nepoužívajú plastové slamky. V hlavnom meste sa heštegom #BezSlamky môže pýšiť šesť podnikov.

Pre prevádzky je tu však niekoľko podmienok, ktoré musia splniť na to, aby sa mohli do iniciatívy zapojiť. Slamky pritom nemusia zo svojej ponuky vyčleniť úplne. Ponúkajú im niekoľko alternatív.

  1. Ponechať si v podniku plastové slamky, ale poskytnúť ich len tým zákazníkom, ktorí si ich vyžiadajú.
  2. Nahradiť slamky ekologickými alternatívami, ktoré môžu byť na jedno a viac použití. Majiteľ podniku, ale musí dohliadať na udržanie ich čistoty.
  3. Vyčleniť plastové slamky zo svojej ponuky úplne.
Galéria
László Sólymos. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Jednorazové plasty tvoria viac ako 70 percent odpadu v moriach. Zdroj: TASR / AP
Podľa odhadov ministerstva životného prostredia a Inštitútu environmentálnej politiky sa náklady na zavedenie zálohovacieho systému vyšplhajú na úroveň 80 miliónov eur. Na snímke riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
V súčasnosti sa darí vyzbierať separovaným zberom približne 60 percent. Po novom by množstvo vyzbieraných PET fliaš mohlo presiahnúť 90 percent. Na snímke riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš a minister životného prostredia László Sólymos. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next