Regióny Košice

Svojpomocná výstavba prvého rodinného domu na Luníku IX napreduje

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

KOŠICE – Svojpomocná výstavba prvého rodinného domu na košickom Luníku IX napreduje. Aktuálne realizujú práce v interiéri a v najbližších dňoch sa majú pustiť do fasády a zateplenia. Čo sa týka vzorového domu s komunitným centrom, jeho plnú prevádzku plánujú spustiť do niekoľkých týždňov. Potvrdila to riaditeľka organizácie ETP Slovensko Veronika Poklembová s tým, že meškanie prác spôsobila najmä pandemická a geopolitická situácia.

 

Vzorový komunitný dom a rodinný dom mali byť hotové v tomto roku. Stavebné povolenie pre vzorový dom získali v septembri 2021 a pre dom pre prvú rodinu o rok na to. “Vybavili sme stavebné povolenie v dobe pandémie, potom prišiel nedostatok stavebných materiálov a takisto nárast cien. Podarilo sa nám obidve stavby postaviť, ale nestihli sme ich skolaudovať,” povedala. V súvislosti s posunom termínu bol preto uzavretý dodatok k nájomnej zmluve mestských pozemkov.

O možnosti zapojiť sa do projektu sa už informovali viacerí záujemcovia. Splniť musia viacero podmienok, a to napríklad rok si sporiť, nemôžu mať dlhy a deti musia pravidelne chodiť do školy. Následne môžu získať mikropôžičku, ktorú budú splácať. Na výstavbe svojho domu sa budú podieľať s pomocou stavebného učiteľa. Žiadosť o pozemok pre ďalšiu rodinu plánujú podľa Poklembovej podať mestu ešte tento rok. “Uvidíme, ako sa to rozbehne.

Aj v Rankovciach sme mali skúsenosť, že hneď ako už nejaký dom stál a rodiny ho mohli vidieť, tak sa záujem obnovil alebo zvýšil,” dodala. Projekt Budujeme nádej na Luníku IX – svojpomocná výstavba rodinných domov na Luníku IX, nadväzuje na úspešnú svojpomocnú samofinancovanú výstavbu rodinných domov v Rankovciach, ktorej pilotnú fázu zastrešovalo ETP Slovensko v rokoch 2013 až 2017. Cieľom je priniesť nové šance ľudom z vylúčených komunít. Prostredníctvom svojpomocnej výstavby majú obyvatelia sídliska získať aj pracovné zručnosti.