Politika Zahraničné Top

Tajné služby USA vyslovili varovanie. Putin chce vraj Trumpovi opäť pomôcť vyhrať voľby

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) dáva futbalovú loptu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi počas tlačovej konferencie po ich stretnutí v prezidentskom paláci v Helsinkách 16. júla 2018. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americké tajné služby podľa informácií médií predpokladajú, že Rusko bude opätovne chcieť zasahovať do predvolebného boja v USA. Podobne vraj tomu malo byť aj v roku 2016. Cieľ má byť jasný – pomôcť Donaldovi Trumpovi znova získať najvyšší post v krajine.

 

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb o tom vraj informovali na zasadnutí s poslancami Snemovne reprezentantov vo štvrtok večer (tamojšieho času), tvrdia svorne denníky “New York Times”, “Washington Post” a televízia “CNN”. Hovorca výboru pre tajné služby iba potvrdil, že minulý týždeň sa skutočne uskutočnilo stretnutie, ktoré sa týkalo “integrity” novembrových prezidentských volieb.

Trump mal chcieť zabrániť, aby sa dostali tieto informácie na verejnosť, aby demokrati nezískali proti nemu muníciu v nadchádzajúcom predvolebnom boji. Ak by sa tak stalo, tak by tým Trump podľa šéfa výboru pre tajné služby Adama Schiffa sabotoval snahy o zabránenie akýmkoľvek zahraničným zásahom do volieb. “Robí presne to, pred čím sme varovali,” napísal Schiff na Twitteri. Narážal tým pravdepodobne na proces impeachmentu proti Trumpovi, pri ktorom ho demokrati obvinili, že prinútil Ukrajinu, aby mu pomohla vo voľbách.

Podľa tajných služieb Rusko zasiahlo do predvolebnej kampane už v roku 2016 v prospech republikána Donalda Trumpa. Ten to však odmieta. Republikáni si vtedy zistenia spravodajských agentúr vysvetlili tak, že Rusko chcelo pred voľbami “len” vytvoriť chaos a neistotu, ale nepodporovalo žiadneho kandidáta. Podozrenia o spolupráci medzi predvolebným tímom Trumpa a Moskvy viedli k rozsiahlemu vyšetrovaniu špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera.

Vplyv na demokratické primárky pred prezidentskými voľbami

Podľa správ médií nové poznatky naznačujú, že Rusko chce zasahovať do primáriek Demokratickej strany, ale aj do samotnej predvolebnej kampane. Zatiaľ však nie je jasné, aké podklady boli poslancom v súvislosti s podozreniami predložené. Niektorí republikáni mali zistenia tajných služieb spochybniť.

Jedna z kandidátok demokratov na prezidenta Elizabeth Warrenová obvinila Trumpa z toho, že podkopáva integritu americkej demokracie. “Rusko sa mieša opäť do našich volieb, aby bol znova zvolený Trump,” napísala na Twitteri v súvislosti s informáciami od spravodajských služieb.

Mohlo by vás zaujímať