Politika Zahraničné

Taliban a Pakistan žiadajú obnovenie mierových rozhovorov s USA

Predstavitelia Pakistanu rokovali s Talibanom pri spoločnom stole. Zdroj: SITA/AP

ISLAMABAD – Pakistan a afganské militantné hnutie Taliban vyzvali vo štvrtok na bezodkladné obnovenie mierových rozhovorov medzi Talibanom a Spojenými štátmi, ktoré v septembri prerušil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Trump rozhovory s Talibanom ukončil po tom, čo hnutie podniklo v afganskej metropole Kábul bombový útok, pri ktorom zahynulo 12 ľudí vrátane jedného amerického vojaka.

“Obe strany sa zhodli na potrebe bezodkladného obnovenia mierového procesu,” uvádza sa vo vyhlásení pakistanského ministerstva zahraničných vecí po stretnutí rezortného šéfa Šáha Mahmúda Kurajšího s delegáciou Talibanu v pakistanskej metropole Islamabad.

Americké veľvyslanectvo v Pakistane na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie bezprostredne nereagovalo.

Ostáva nejasné, či sa mierové rokovania medzi USA a Talibanom ešte obnovia. Trump chce z Afganistanu stiahnuť približne 5000 zo 14.000 amerických vojakov. Od začiatku tohto už 18 rokov trvajúceho konfliktu ich tam zahynulo vyše 2400.

K zrušeniu mierových rozhovorov došlo vo fáze, keď už obe strany dospeli k návrhu dohody, ktorá mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu výmenou za bezpečnostné záruky zo strany vzbúrencov.

Podľa Talibanu sa už chystal podpis tejto dohody. Práve v tejto súvislosti malo dôjsť aj k bezprecedentnému stretnutiu talibanských lídrov s Donaldom Trumpom v prezidentskom sídle Camp David neďaleko Washingtonu.