Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Šíri sa smrteľné INFEKČNÉ ochorenie! Už sú tisícky NAKAZENÝCH, odborníci VARUJÚ: Na TOTO si dávajte POZOR

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

BRATISLAVA – Niektoré európske krajiny varujú pred rýchlo sa šíriacim ochorením. V Európe, Veľkej Británii aj v Spojených štátoch hlásia tisíce nakazených ľudí salmonelózou, pričom v Rakúsku jeden pacient zomrel. Aká je situácia na Slovensku?

Tento rok bolo v 16 európskych krajinách hlásených 335 prípadov šíriacej sa salmonelózy. V Českej republike sa podľa portálu CNN Prima News nakazilo viac ako 6000 ľudí. Úrad verejného zdravotníctva SR pre zregiónu. sk uviedol, že na Slovensku bolo k 6.11.2023 hlásených 3 707 ochorení na salmonelózu.

Zo zistení Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb a Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín vyplýva, že najpravdepodobnejším zdrojom nákazy je kuracie mäso a výrobky z neho, konkrétne kebab. Vo vzorkách kuracieho mäsa a najmä v kebabe našli baktérie podobné tým, ktoré spôsobili šírenie nákazy. Výrobcom nakazeného mäsa je pravdepodobne sedem firiem v Poľsku a jedna v Rakúsku. ÚVZ SR ale na Slovensku zaznamenal, že najčastejším zdrojom nákazy boli v tomto roku vajcia a výrobky z vajec.

Ochorenie ohrozuje hlavne deti

Podľa ÚVZ SR vznik a priebeh ochorenia závisí od infekčnej dávky. Prvé príznaky ochorenia sa objavujú od 6 až 72 hodín po konzumácii. Nakazený začne pociťovať nevoľnosť, zvracia, má vysokú horúčku, kŕčovité bolesti brucha, prudké vodnaté stolice (často zelenej farby). “Priebeh ochorenia, najmä v súvislosti s veľkou stratou tekutín, môže byť vážny najmä u detí, starších osôb, alebo u imunokompromitovaných osôb,” upresňuje vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR, Júlia Adamčíková.

Pri počiatočnej liečbe sa odporúča dodržiavať dostatočný príjem tekutín s obsahom minerálov. Dôležitá je aj diéta s minimálnym množstvom tuku v jedle. Vhodné je aj užívanie rehydratačných roztokov, živočíšneho uhlia a probiotík. “Podávanie antibiotík pri nekomplikovanom priebehu ochorenia predlžuje vylučovanie salmonel z organizmu. Chorý človek môže byť zdrojom nákazy pre svoje okolie. Nemal by pripravovať potravu a nápoje pre druhých ľudí. Dôkladné umývanie rúk je kľúčovým opatrením na zabránenie prenosu,” vysvetľuje ÚVZ SR.

Podľa údajov z Epidemiologického informačného systému za posledných 10 rokov na toto ochorenie zomrelo na Slovensku 10 ľudí.

Aká je prevencia?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je najlepšou prevenciou pred ochorením dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

– nekupujte rizikové potraviny neznámeho pôvodu,

– mäso a vajcia nakupujte len v povolených predajniach, kde sú uskladnené v chladiacom zariadení,

– potraviny vyžadujúce chladenie – mäkké mäsové výrobky, čerstvé mäso, mliečne výrobky, čerstvé cukrárenské výrobky, šaláty, omáčky a iné rýchlo sa kaziace, potraviny nakupujte do chladiacej tašky, domov dopravte čo najskôr a dajte hneď do chladničky,

– nevytvárajte si zbytočne veľké zásoby potravín a pokrmov, pokiaľ je to možné, spracujte suroviny do pokrmov čo najrýchlejšie,

– suroviny skladujte v chladničke. Zabránite tým rozmnožovaniu salmonel. Salmonely sa rozmnožujú pri teplotách od 10 – 60 °C, najviac medzi 30 – 40 °C,

– pred prípravou jedla i počas nej si dôkladne umývajte ruky,

– po manipulácii so surovým mäsom a surovými vajcami dôkladne poumývajte pracovné miesto i použité nádoby teplou vodou a detergenčným prostriedkom, dôkladne si umyte ruky,

– pri skladovaní potravín zabráňte, aby surové potraviny neprišli do styku s varenými potravinami,

– surové vajcia neumývajte. Narušili by ste ochrannú bariéru a umožnili baktériám, aby prenikli dovnútra.

– zmrazené suroviny pred tepelnou úpravou dôkladne rozmrazte, aby sa prevarili v celom objeme,

– úplne alebo čiastočne rozmrazené potraviny znova nezmrazujte,

– používajte iba zdravotne nezávadnú pitnú vodu,

– nepoužívajte potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti,

– hotové jedlá skladujte pri teplote do 10 °C, pred podávaním zohrejte min. na 90 °C, alebo krátko povarte,

– výrobky/pokrmy z mäsa, hydiny, vajec konzumujte len dostatočne tepelne spracované  je potrebné tepelne ich upraviť tak, aby sa dosiahla teplota najmenej 70 °C vo všetkých častiach spracovanej potraviny; ideálne je používať teplomer.

– v letných mesiacoch sa vyhýbajte konzumácii krémových zákuskov, potravinám a zákuskom, ktoré obsahujú surové vajcia alebo nepasterizované mlieko.

– umývajte si ruky po každej návšteve toalety, po kontakte so zvieratami a pred každým jedlom teplou vodou a mydlom.  Po umytí použite jednorazovú utierku alebo čistý uterák.