Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Tieto AUTÁ sú NAJNEBEZPEČNEJŠIE: Odborník vysvetlil, čo je za tým: Ako dopadlo v REBRÍČKU vaše auto?

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

SLOVENSKO – Ktoré autá sú nebezpečnejšie? Štúdia odhalila, že to závisí nielen od asistenčných systémov či účinnosti bŕzd, ale vplyv na to má aj farba auta. Čísla totiž ukazujú, že existuje súvislosť medzi farbou karosérie a nehodovosťou.

Výsledky štúdie, o ktorých informuje denník The Sun, vravia, že nie vždy sa oplatí vyčnievať z davu. Výskumníci vyhodnotili tisíce záznamov z online služby carVertical, ktorá zhromažďuje informácie o autách z Európy, USA i Austrálie, a to za obdobie od roku 2020 do februára 2024.

Aké sú ich hlavné zistenia? Takmer pätina jazdených vozidiel (18,4 %) mala záznam o poškodení. Najčastejšie pritom boli búrané autá žltej farby. Až u 22,7 % áut tejto farby evidovali poškodenie. Za nimi nasledovala červená s 18,8 % a čierna s 18,4 %. „Žlté a červené autá si často vyberajú vodiči, ktorí chcú vyčnievať z davu – a môžu podstupovať väčšie riziko, čo vedie k vyššej škodovosti,” uviedol odborník na automobily Matas Buzelis. Poukázal pritom na to, že “tieto farby sú obľúbené aj v športových autách, ktoré môžu vodičov zvádzať k vyššej rýchlosti a riziku nehody”.

Na opačnej strane rebríčka, teda vozidlá, ktoré sa stávajú účastníkmi dopravnej nehody najmenej často, sú autá hnedej (13,9 %), modrej (15,6 %) a sivej (15,8 %) farby.