Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Tieto PREDAJNE potravín ZATVÁRAJÚ po celom Slovensku! Vieme, čo je za tým: Nahradia ich obchody BEZ ZAMESTNANCOV?

Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com, TASR/František Iván

BRATISLAVA – Na nákup potravín blízko domova môžu mnohí Slováci zabudnúť. Postupne u nás miznú predajne potravín na vidieku. O tom, že rozširovanie potravinových púští, je vážny problém, upozornili najnovšie aj predstavitelia obchodníkov. Existuje však riešenia, inšpiráciu ponúkajú aj okolité krajiny. Spomínajú sa i špeciálne predajne bez personálu, aké nájdeme v susednom Česku.

Na Slovensku máme vyše sto potravinových púští. Týmto príznačným názvom označujeme oblasti, kde chýba predajňa potravín. Ide prevažne o menšie obce, v ktorých, podľa štúdie ZMOS, žije až 21-tisíc ľudí. Podľa odborníkov je ich počet v skutočností vyšší. Obyvatelia týchto lokalít musia za nákupom cestovať neraz až desiatky kilometrov.

Obchody na vidieku dlhodobo zanikajú, pretože sa dostávajú do mínusu. Ich ekonomickú kondíciu v poslednom období zhoršili drahé energie a vysoké náklady. “Limitovaný prístup k potravinám, najmä v menších obciach do 500 obyvateľov, vníma Zväz obchodu SR ako veľmi vážny a neustále narastajúci problém, na ktorý upozorňuje dlhodobo. Na slovenskom vidieku pôsobia výlučne domáce obchodné siete a bez finančnej podpory štátu jednoducho nie je možné udržať tieto predajne prevádzkyschopné,” priblížil Filip Kasana, viceprezident Zväzu obchodu SR.

V tomto prípade ide podľa neho primárne o zachovanie základnej občianskej vybavenosti, ktorú si ľudia žijúci na vidieku zaslúžia mať zo strany štátu zabezpečenú. Funkčná predajňa potravín dokáže poskytovať aj ďalšie služby, napríklad platenie šekov, výber hotovosti, poštové doručovanie a podobne, čo je prínosné najmä pre seniorov.

Najviac na to doplácajú najslabší

Počet predajní na vidieku začal rapídne klesať už od konca minulého storočia, keď k nám začali prichádzať zahraničné siete supermarketov. Tým malé obchody nie sú schopné konkurovať cenovkami ani šírkou sortimentu. Supermarkety sa však koncentrujú v mestách, a na chýbajúce predajne potravín na dedinách najviac doplácajú najslabší.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

Pre majetnejších ľudí, ktorí vlastnia auto, totiž nie je problém dochádzať za nákupom potravín niekoľko (desiatok) kilometrov. „Problémom je to napríklad pre dôchodcov, nízkopríjmové skupiny alebo imobilných obyvateľov, ktorí musia vynaložiť zvýšené finančné náklady na zaobstaranie si základných potravín, pričom musia rozmýšľať, nielen kde si kúpia potraviny, ale aj aké potraviny si kúpia a koľko potravín si kúpia,“ vysvetlila pre zregionu.sk Kristína Bilková z Geografického ústavu SAV.

Inšpirácia? Pomoc štátu či predajne bez personálu

Riešenie problému potravinových púští síce nie je ľahké, ale nie nemožné. Skloňujú sa pojazdné či malé kontajnerové predajne. Predaj potravín na vidieku však nie je žiaden výnosný biznis. Pomôcť by preto mal štát. “Z hľadiska riešení sa postačí inšpirovať v okolitých krajinách, napríklad v Poľsku a Českej republike, kde je problém tzv. potravinových púští efektívne riešený cez systém finančných dotácií na úrovni štátu v spolupráci so samosprávami a obchodníkmi – v ČR funguje od roku 2021 program Obchůdek 2021+,” povedal Kasana. Dodal, že pojazdné predajne nie sú systémovým riešením tohto problému, ambulantné formy predaja so sebou nesú aj zdravotné riziká pri nakladaní s potravinami.

Odborníci ako možné riešenie spomínajú aj inovatívny typ predajní, aké dosiaľ poznáme iba zo zahraničia. “Riešenia by mohli byť rôzne, záleží od každého jedného miesta, kde takáto púšť vznikla. Niekde je to o podpore súčasnej predajne, inde môže prísť k pokrytiu cez online predaj. Rovnako už aj v Českej republike sú hybridné obchody, ktoré vedia väčšinu dňa fungovať bez personálu, čo je tiež jedna z možností, ako riešiť potravinové púšte,” načrtol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).