Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Tieto SPOTREBIČE a MOBILY sú po novom ZAKÁZANÉ: Novú POVINNOSŤ pocíti každý

Ilustračná foto: Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Hoci ochrana životného prostredia prináša do našich životov obmedzenia, niektoré nové pravidlá ocení každý spotrebiteľ. EÚ postupne prijíma balík opatrení, ktoré predlžujú životnosť produktov a končia s neduhom, keď je spotrebič prakticky nemožné opraviť. Najnovšie odklepli novinky aj pre notebooky a smartfóny. Stopku dostali batérie, ktoré nie je možné vymeniť. Nové povinnosti by však mohli padnúť aj na spotrebiteľov. Ak nevykonáte požadovanú údržbu, opravu si možno uhradíte zo svojho.

V Európskej únii už platí „právo na opravu“ vybraných elektronických zariadení. Červenú tak dostali chladničky, umývačky, fény alebo televízory pri ktorých aj relatívne lacný, no nedostupný diel mohol spôsobiť, že zákazník musel zakúpiť nový výrobok. Výrobcovia musia zabezpečiť, aby sa tieto výrobky dali po dobu do desať rokov opraviť.

V Bruseli plánujú v trende ochrany životného prostredia a ekodizajnu pokračovať. Europoslanci výboru pre životné prostredie zahlasovali za nové pravidlá, “aby sa trvalo udržateľné produkty stali normou”. Návrh legislatívy zakazuje predčasné zastarávanie, čo znamená, že výrobcovia nesmú obmedzovať životnosť produktu prostredníctvom konštrukčných prvkov, musia sprístupniť aktualizácie softvéru či náhradné diely na primerané obdobie. Výrobky by sa tiež mali dať ľahko opraviť.

Batérie smartfónov či notebookov opäť jednoducho vymeníme

Balík opatrení sa najnovšie dotýka aj mobilov či notebookov. Prenosné zariadenia, v ktorých nie je možná jednoduchá výmena batérií, totiž budú zakázané.

Pravidlá, ktoré už schválil Európsky parlament, sa totiž zamerali na batérie. Nová legislatíva prikazuje, aby batérie v elektronike boli ľahko vymeniteľné, bez potreby špeciálneho náradia. Cieľ ja jasný – zmenšiť množstvo elektroodpadadu a predlžiť životnosť elektroniky.

Otázne je, ako s touto novinkou popasujú výrobcovia. Už nejaký čas od požadovanej koncepcie elektroniky opustili. Absencia možnosti vymeniť batériu totiž nie je iba negatívom pre používateľa. Umožňuje ľahšie aplikovať zvýšenú odolnosť voči vode a prachu. Výrobcovia na hľadanie riešenia majú čas, vysporiadať sa s tým musia do roku 2027.

Ak nevykonáte údržbu, opravu si možno uhradíte zo svojho

Nové pravidlá sa však nemusia týkať iba výrobcov. Na stole sú totiž aj legislatívne návrhy, ktoré sa dotýkajú aj samotných spotrebiteľov. Napríklad sa počíta s údržbami výrobku alebo povinnými servisnými úkonmi, ktoré budeme musieť vykonávať priamo my, ako spotrebitelia. V prípade, že údržbu nevykonáte, opravu by ste si hradili zo svojho, píše portál Živé.sk.

Ako by to mohlo fungovať? „Napríklad na displeji umývačky riadu sa zobrazí ikonka, ktorá hlási potrebu vykonania údržby. Ak sa vám na zariadení niečo pokazí a pri servise vám bude svietiť daná ikonka, celú opravu si hradíte sami,” vysvetľuje pre portál generálny riaditeľ slovenského združenia výrobcov domácich spotrebičov Andrej Hrdlička.

Ako pokračuje, pretože máte robiť údržbu, máte to napísané v manuáli a výrobok vás na to upozorňuje vizuálne alebo aj zvukovo, povedzme pípaním. “Do umývačky riadu teda musíte naliať špeciálny roztok, ktorý odstráni nečistoty v potrubí. Je to niečo podobné ako odvápňovanie v automatických kávovaroch. Podobné veci začínajú byť zakomponované aj v práčkach alebo sušičkách bielizne,“ uvádza príklady Hrdlička.