Regióny Trebišov Top

TIPY NA VÝLET Krvavá legenda hradu Bačkov. Miestni hovoria, že je prekliaty

Hrad Bačkov. Zdroj: hrady-zamky.sk

SEČOVCE – Pokiaľ patríte k ľuďom, čo obľubujú tajomno a radi riešia záhady, svojej záľube sa môžete venovať aj na Slovensku a navštíviť miesta, ku ktorým sa viažu mysteriózne príbehy či strašidelné legendy. Jedno takéto môžete nájsť na východe Slovenska neďaleko mesta Sečovce.

Nad malou dedinkou Bačkov sa týči hrad rovnomenný s touto obcou. Nečakajte však, že miestni by vám poskytli „turistické služby“, práve naopak. Ak sa rozhodnete navštíviť toto v súčasnosti machom obrastené miesto čakajte, že vás Bačkovčania budú odhovárať. Dôvod je jednoduchý. Veria totiž, že hrad je prekliaty.

Ľudia, ktorí žijú v okolí hrad Bačkov obchádzajú zďaleka. Je to totiž podľa nich miesto prekliate. Tí najstarší pamätníci tvrdia, že hradný pán sa počas temných nocí dopúšťal najťažších zločinov. Hovorí sa, že kto naruší spánok mŕtvych, ten je spolčený s diablom. Vykrádal hroby a v hrade hromadil vzácne artefakty. O tých najtemnejších legendách sa však nehovorí. Tie ostali pochované časom. Historické spisy hovoria sami.

Príbeh vojvodu Draka, pána hradu Bačkov, sa datuje do roku 1213. Bol to vraj krutý, hamižný človek, ktorý bol pre slávu a bohatstvo schopný ísť aj cez mŕtvoly. A to doslovne. Legenda hovorí o osudnej noci, kedy na hrad zavítal tzv. „muž v čiernom habite“. Ten si po niekoľkých fľašiach domáceho vína získal Drakovu dôveru. Rozprával mu zabudnutom pohrebisku keltských vojvodov v okolí Stredy nad Bodrogom. Sú to hroby „bohaté zlatom“. Hovoril o vysokej skalnej stene, ktorá je tam dodnes známa ako keltská, a ktorá slúžila kňazom za miesto rituálneho popraviska “mocných a bohatých previnilcov”. Chamtivému Drakovi nebolo treba povedať viac.

Kaštieľ Bačkov 1870. Zdroj: hrady-zamky.sk

Na druhý deň pán hradu Drak prikazuje svojej vybranej jednotke, aby bola pripravená na odchod do Stredy nad Bodrogom, a hovorí tiež o tom, že tam budú musieť byť niekoľko dní predtým, než jeho veličenstvo kráľ Ondrej II. v Haliči bude korunovať svojho syna Kolomana za kráľa. A práve toto rozhodnutie spečatilo krvavú udalosť, ktorá sa zapísala do histórie východného Slovenska.

Knieža Koloman vládol na začiatku 13. storočia takmer celému Spišu. Okrem toho, že to bol podľa spisov dobrý a vľúdny vládca bol aj nesmierne zaľúbený do svojej manželky Gertrúdy, kňažnej z Meranu v Nemecku. Tá sa dopustila zvyčajnej chyby mocných. Rozhodujúce posty a vysoké úrady postupne prideľovala prv svojej rozvetvenej rodine. Nemeckí hodnostári obsadili výnosné funkcie. Spupné maďarské kniežatá sa rozhodli kňažnú zavraždiť. A tak bol vraždou poverený profesionálny vykrádač hrobov a predajný vojvoda Drak, pán hradu Bačkov.

26. septembra 2013 bol knieža Koloman na ceste na ceste do Holíča prijať kráľovskú korunu. Vtedy ešte netušil, že tento deň sa zapíše do dejín úplne ináč. Pod zámienkou nájdenia bájneho keltského pokladu je Drak so svojou družinou nad skalným previsom Keltov v Strede nad Bodrogom. Večer sa v tábore objaví niekoľko súdkov sladkého opojného vína. Všetci sa potužujú, nálada je skvelá.  Len traja muži opúšťajú za svitu mesiaca tábor. Ich cieľ cesty je Leles – sídlo kňažnej Gertrúdy.

Krvavá vražda kňažnej spôsobila temné obdobie juhu Zemplína. Kráľ Koloman sa po zdrvujúcej správe o smrti svojej milej rozhodol pomstiť maďarským hodnostárom. Hlavy padali v stovkách a falošní svedkovia a udavači si takto vyrovnávali svoje vlastné účty. Vojvoda Drak sa vrátil na hrad Bačkov, kde podľa miestnych dodnes jeho prekliata duša blúdi po zrúcaninách a hľadá kľud, o ktorý navždy prišla.