Politika Zahraničné

Tisíce ľudí v Bangkoku vyjadrovali nesúhlas s panovníkom

Zdroj: TASR/AP

BANGKOK – Tisíce thajských protivládnych aktivistov sa v stredu zhromaždili v Bangkoku pred jednou z najväčších bánk v krajine, v ktorej je kráľ Vatčirálongkón držiteľom väčšiny akcií, aby vyjadrili nesúhlas s panovníkom. Informovala o tom agentúra DPA.

Vedúci predstavitelia demonštrantov kráľa žiadali, aby kontrolu nad kráľovským majetkom odovzdal vláde. Kráľovský majetok tradične spravuje vláda a príslušný úrad zodpovedný za spravovanie tohto majetku. Vatčirálongkón však kráľovské aktíva po svojom nástupe na trón v roku 2016 previedol pod svoju kontrolu, pripomína DPA.

Demonštranti mali pôvodne v stredu protestovať pred budovou úradu spravujúceho kráľovský majetok. Zhromaždenie však presunuli v súvislosti so správami, že na mieste bude zvýšený počet príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Vatčirálongkón je údajne najbohatší panovník na svete a je držiteľom väčšiny akcií Siamskej komerčnej banky (Siam Commercial Bank), píše DPA. Demonštrácie sa v Thajsku konajú pravidelne od júla tohto roka. Účastníci žiadajú novú vládu, zmenu ústavy i obmedzenie kompetencii kráľa Vatčirálongkóna.