Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Tisícky ľudí BEZ PRÁCE? TIETO pozície sú najviac OHROZENÉ a môžu úplne ZANIKNÚŤ: Veľká ZMENA nás neminie, vieme viac

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, úprava zregionu.sk

BRATISLAVA – Zmeny na trhu práce sú prirodzenou súčasťou technologického pokroku vo svete. Tak, ako niektoré pozície zanikajú, nové aj vznikajú. V dôsledku umelej inteligencie môžu byť tieto zmeny rýchlejšie a aj výraznejšie. Niektoré povolania dokonca môžu v najbližších rokoch úplne zaniknúť. 

Portál Kariéra.sk informuje o tom, že takmer polovica európskych pracovníkov očakáva v priebehu budúceho roka výraznejší vplyv umelej inteligencie na ich pracovný život. Približne tretina z opýtaných sa dokonca obáva, že nebude schopná udržať krok s technologickým pokrokom.

Ktoré povolania môžu zaniknúť?

Aj keď by nám umelá inteligencia mala skôr pomáhať, naozaj sa môže stať, že vo vybraných odvetviach môže nahradiť ľudskú pracovnú silu. Najviac ohrození sú:

–pokladníci,

– sekretárky,

– administratívni pracovníci,

– kancelárski pracovníci,

– marketéri.

Zdroj: TASR / AP

KONIEC predavačov v OBCHODOCH! TOTO chystajú VEĽKÉ reťazce po celom SLOVENSKU: Vieme, kto a kedy


Web TechTarget upozorňuje na to, že umelá inteligencia môže mať negatívny dopad na administratívnych pracovníkov, programátorov, pracovníkov zákazníckeho servisu, finančníkov, právnikov, učiteľov, grafických dizajnérov či oblasť ľudských zdrojov.

Všetko má svoje PRE aj PROTI

Tak ako všetko, aj umelá inteligencia má svoje výhody a nevýhody. Na jednej strane síce môže spôsobiť zánik určitých pracovných pozícií, no na druhej prináša príležitosť na vznik nových. Veľký dopyt bude po pracovníkoch, ktorí sa budú podieľať na vývoji umelej inteligencie. Zároveň môže dôjsť k prieniku AI a bežných pracovných pozícií, kde sa bude vzájomne dopĺňať ľudský kapitál s umelou inteligenciou. Takáto pomoc môže nastať v priemysle, zdravotníctve, obchode, doprave či logistike.