Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

To je ale ZMENA! Pri kúpe bytu už dostanete ZADARMO novú kuchyňu alebo parkovacie miesto

Realitný trh na Slovensku ochladol, zdraželi hypotéky aj úvery. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Zdražovanie, inflácia, rast cien. Už niekoľko mesiacov je na Slovensku zlá ekonomická situácia a stále nie je jasné, kedy sa tento negatívny vývoj zastaví. Najmä na realitnom a hypotekárnom trhu sú možnosti Slovákov oproti minulému roku poriadne obmedzené a dostať sa k lacným úverom a hypotékam je takmer nemožné. Čo platí aj o bývaní. 

 

Ako informuje FinGo.sk horúčkovité nakupovanie bytov a domov je za nami. Za ochladením realitného trhu stoja drahšie hypotéky a situácia sa už prejavuje aj v najnovších štatistikách Národnej banky Slovenska. Na konci roka 2022 ponukové ceny nehnuteľností na bývanie síce klesli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 1,94 %, ale výrazné zmeny to neprinieslo. “Pokles cien realít bol očakávaný a predpokladám, že bude viditeľný aj v štatistikách za prvý a druhý kvartál tohto roka. Horúčkovité nakupovanie bytov a domov, na ktoré sme boli zvyknutí v uplynulých rokoch, sa skončilo. Zároveň však treba povedať, že neklesli ceny všetkých nehnuteľností plošne a rovnako, skôr sa zvýraznil rozdiel medzi tými lepšími a horšími. Kupujúci je dnes v lepšej pozícii ako pred rokom či dvomi a najväčšiu výhodu majú tí záujemcovia o kúpu, ktorí majú hotovosť,” povedala Róberta Mecková, riaditeľka FinGO recloud.

To je ale problém, keďže väčšina Slovákov žije od výplaty k výplate a úspory v desiatkach tisícoch EUR na nový byt alebo dom má málokto. Podľa realitných odborníkov možnosť vlastniť nehnuteľnosť sa radikálne znížila najmä kvôli zvyšujúcim sa úrokovým sadzbám na hypotékach. Pričom práve to je kameňom úrazu, keďže väčšina Slovákov kupuje nehnuteľnosť práve na hypotéku. “Objem poskytnutých úverov klesol, pretože mnohí Slováci si ich už nemôžu dovoliť. To, samozrejme, ovplyvňuje aj možnosti predávajúcich, ktorí už narazili na cenovú hranicu, za ktorou je náročné nájsť kupcov,” skonštatovala Meckovák. Zároveň dodáva, že predávajúci musia dôkladne zvážiť svoju situáciu. Ak potrebujú predať byt, lebo nevedia dostavať dom alebo nemajú peniaze na väčší byt, nech predajú. Trh je nevyspytateľný, ale primárny pohľad by mal smerovať na potreby predávajúceho, nie na trh alebo štatistiky. Iná situácia je u vlastníkov nehnuteľností, ktorí predávať nemusia.

 

Realitný trh na Slovensku ochladol, zdraželi hypotéky aj úvery. Zdroj: archív zoznam.sk

“Ak im predaj nesúri, netreba predávať. Získané financie by im okamžite začala znehodnocovať vysoká inflácia. Ak však majú investičnú alternatívu, ktorá im ponúka zaujímavý výnos a ktorej veria, môžu zvážiť aj takúto možnosť,” naznačila Mecková. Od konca minulého roka dopyt oslabol o viac ako 50 %. “Samozrejme, v každom regióne a pri každej predávanej nehnuteľnosti môže byť situácia iná, ale znížený dopyt hlásia všetky krajské mestá. Realitné kancelárie, ale aj developeri preto budú nútení pristúpiť k rôznym marketingovým lákadlám, aby tak zvýšili dopyt po nehnuteľnostiach, ktoré majú v ponuke,” naznačil Viktor Obtulovič, odborník z FinGO.sk.