Tomáš Drucker vníma normatívne financovanie materských škôl za pozitívny krok

BRATISLAVA – Normatívne financovanie materských škôl (MŠ) vníma minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker (Hlas-SD) ako veľmi pozitívny krok pre Slovensko. Uviedol to v rozhovore. Od 1. januára 2025 MŠ nebudú financované mestami a obcami, ale štátom. Rovnako tak aj školské kluby pre deti.

„Socioekonomické prostredie má obrovský vplyv na budúcnosť človeka. Kde sa deti narodia, tam väčšinou aj zostávajú. Šance, že sa z toho vymania sú nízke, a to sa začína už v MŠ,“ povedal Drucker. Keď nie je dobre zabezpečené predprimárne vzdelávanie v obci, ťažko je potom podľa neho nastaviť dobré základy pre ďalšie vzdelávanie, a to podporuje generačnú chudobu.

Obce, kde je viac ako 70 percent nezamestnaných, nemajú financie na materské školy

Skonštatoval, že obec, kde je 70 až 80 percent nezamestnaných ľudí, nemá finančné prostriedky na MŠ, keďže peniaze pochádzajú z daní príjmu fyzických osôb. Často podľa jeho slov ide o rómske osady. „Zostávajú v systéme aj regionálne, aj v celom sociálnom prostredí. Hneď ako prejdeme na financovanie štátom, budeme vedieť financovať MŠ aj v takýchto regiónoch,“ uviedol.

Normatívne financovanie MŠ je podľa Druckera o solidarite. Mnoho detí sa totiž nedokáže vymaniť z generačnej chudoby a medzi nimi môže byť talent, ktorý by sa mohol rozvinúť, ak by sa narodili niekde inde. Ako avizoval, na Slovensku chýbajú mnohé profesie a v budúcnosti by ich mohli aj z týchto detí vytvoriť a produkovať.

Viac o téme: materské školy, normatívne financovanie, rómske osady, Tomáš Drucker

Súvisiace články