Domáce

Tomuto miestu sa vyhnite! Autodopravcovia budú od piatka blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod

Autodopravcovia budú od 1.12. blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod. ZDROJ: FB/Polícia SR - Košický kraj

SLOVENSKO – Únia autodopravcov Slovenska bude na základe rozhodnutia predsedníctva blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Priechod budú autodopravcovia blokovať od 1. decembra od 15.00 h až do odvolania. Po rokovaní s Ministerstvom dopravy SR o tom informovali autodopravcovia.

 

“Účelom nášho protestu je potreba neodkladných riešení. Za naše, slovenské, oprávnené požiadavky, ktoré sme predložili ministrovi dopravy Jozefovi Rážovi. Ďakujeme za vypočutie a uznanie oprávnenosti našich požiadaviek,” uviedla Únia autodopravcov Slovenska s tým, že sa chce pripojiť k dopravcom z Poľska, ktorí hraničné prechody blokujú takmer štyri týždne.

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou Európska únia umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením. Dohoda medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave podľa autodopravcov devastačne narušila pomer obchodu a vykonaných prepráv medzi Slovenskom a Ukrajinou v neprospech slovenských dopravcov.

V stredu mali na rokovaní s rezortom dopravy zástupcovia Únie autodopravcov Slovenska viacero požiadaviek, prvou z nich bolo práve vypovedanie dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Ministerstvo dopravy SR na sociálnej sieti uviedlo, že autodopravcovia majú právo štrajkovať, no nesmú narušiť život obyvateľov.

“Rešpektujeme právo autodopravcov štrajkovať. Dohodli sme sa, že ak pristúpia ku štrajku, budú štrajkovať takým spôsobom, aby príliš nenarušili život obyvateľov východného Slovenska,” uviedol rezort dopravy.

Únia autodopravcov Slovenska uviedla, že nebude blokádou nijako obmedzovaný prevoz humanitárneho tovaru, vojenskej pomoci, živých zvierat, paliva a chladeného či čerstvého tovaru. Doprava obchodného tovaru, ktorý sa nachádza v kamiónoch, bude prepúšťaná v počte štyroch kamiónov za hodinu.

Autodopravcovia sa vyjadrili, že EÚ uzatvorila zmluvu s dobrým úmyslom, no bez analýzy a vplyvu na trhy susedných štátov Ukrajiny.